Franciaország legnagyobb gleccsere a síterepéről híres Chamonix völgyében található. Neve magyarul Jégtengert jelent, ez az egyik legfőbb természeti látványosság a környéken. A gleccser 7 kilométer hosszú és 200 méter mély – csak hogy fogalmat alkossunk valódi méreteiről. Megközelíteni vonattal lehet Chamonix-ból, az apró vasútállomásról pedig egy kis fogaskerekű jellegű jármű viszi tovább a kirándulókat az itt található jégbarlanghoz.
Az igazsághoz tartozik, hogy a barlang nem természetes képződmény, hanem emberek vájták ki a hatalmas jégfolyamból, ettől azonban nem lesz kevésbé látványos. Valahogy úgy kell elképzelni, mint egy jég alatt lévő, jégből készült kiállítóhelyet, melyet minden nyáron újra meg újra kiásnak, mivel a gleccser körülbelül 70 métert mozog 12 hónap alatt. Különböző termeket alakítanak ki, ahol például jégszobrokat is meg lehet nézni, de persze az igazán borzongató élményt az a tudat adja, hogy egy élő gleccser gyomrában járkál az ember.
Alaszkában, Juneau-tól körülbelül 20 kilométerre, a Mendenhall völgyben van az azonos nevet viselő jégbarlang. A barlang a 22 kilométer hosszú Mendenhall gleccserben vagyis inkább alatta található, az oldalfalait és tetejét pedig a gleccser alkotja.
Az óriási jégfolyamon belül viszont víz csordogál, és ez az a víz, amely különböző szélességű és magasságú járatokat váj ki, így alakul ki tulajdonképpen a jégbarlang. A gleccserhez kajakkal lehet eljutni a Mendenhall tavon, kisebb csoportoknak rendszeresen szerveznek ide túrákat. Az evezés után meg kell mászni a gleccsert, így lehet végül bejutni a ragyogó kék, tompa fényű jégtermekbe.
A klímaváltozás hatásai miatt a gleccser minden évben egyre kisebb lesz: az 50-es évek vége óta több mint 3 kilométert csökkent a mérete, noha előtte évszázadok alatt csupán fél métert húzódott vissza.
Az Argentínában nyújtózkodó nemzeti parkban található a világ legnagyobb összefüggő jéggel borított területe, az Antarktikát leszámítva persze. A Santa Cruztól délnyugatra, a chilei határon fekvő park 1981 óta szerepel az UNESCO Világörökség listáján. Különösen érdekes képződmény a 30 kilométer hosszú Perito Moreno-gleccser: a bődületesen nagy jégfolyam legmélyebb pontján 700 méter mély. Körülbelül négy-öt évente a Perito Moreno kettétörik, legutóbb 2016-ban történt ilyen.
A nemzeti park területén több, gleccserekben meglapuló jégbarlang is van, ezek egészen nyomasztó hatást keltenek a víz, vagyis a Lago Argentino felől nézve, ahogy a hatalmas függőleges jégfalban sötéten ásítanak a külvilág felé. Képzeljék el például a Perito Moreno gleccsert, ahogy 5 kilométer hosszan húzódik a parton, a jégfal magassága pedig a 60 métert is eléri – legalábbis a víz szintje fölött, mivel itt a gleccser teljes magassága körülbelül 170 méter. A park területén található jégbarlangokhoz szerveznek túrákat a nyári időszakban, ez itt a december és március közötti időszakot jelenti.
Még egy világörökségi helyszín: a Szlovákiában lévő jégbarlang 2000 óta szerepel az UNESCO listáján. A jégbarlangot, mely Magyarország határaitól sem esik túl messze, a világ legjelentősebb jégbarlangjai között tartják számon. A hasadékot 1870-ben fedezték fel hivatalosan, ekkor merészkedett a barlang mélyére először és látta meg a különleges jégképződményeket egy bányamérnök és néhány társa. Az események innentől felgyorsultak, és hamarosan fából készült lépcsőkkel és járdákkal tették a nagyközönség számára is látogathatóvá a barlangot, 1881-ben pedig a villanyvilágítást is bevezették.
A barlang bejárata 969,5 méteres tengerszint feletti magasságban fekszik a Duča-hegy északi lejtőjén. Teljes hossza 1483 méter, ebből 515 métert járhatnak be a látogatók egy körülbelül 30 perces séta alatt. A leghíresebb részek közé tartozik a jeges Nagy-terem, melynek hőmérséklete folyamatosan -3,8 és + 0,5 C között van.
Vagyis a Nagy Négyes. Az Egyesült Államokban, Washington államban, nem messze Seattle-től lehet végigmenni a Big Four Ice Caves Trail-en, ami egy bő 5 kilométer hosszú túra. A szintemelkedés körülbelül 150 méter, és elméletileg semmilyen különleges felkészültséget nem igényel – akár a kutyánkat is vihetjük, csak pórázon kell vezetni a kirándulás alatt.
A túra változatos és látványos, viszont nem árt nyomon kísérni, hogy az egyes állomások milyen kondícióban vannak, a cikk írásakor például felkerült egy bejegyzés a netre, hogy a túra térképén jelölt híd jelenleg nem használható. Igaz, alatta egy olyan komment is megjelent, hogy ettől függetlenül át lehet kelni a patakon, de számolni kell a vízzel (vagyis ennek megfelelően kell öltözni). Aki viszont elszánt, és hajlandó akár gumiruhában is nekiindulni, annak talán jó hír, hogy onnan már sima az út a barlangokig. A barlangokba bemenni veszélyes, ezt senkinek nem javasolják, de bámészkodni kintről is lehet, plusz a táj a jégbarlangokat leszámítva is csodás.
A svájci Saas-Fee fölött, körülbelül 3500 méteres magasságban található az 5500 négyzetméteres Ice Pavilion bejárata. A jégbarlangba, azaz a Fee gleccser belsejébe egy 70 méter hosszú alagúton keresztül lehet bejutni. A helyszínt leginkább a francia Mer de Glace-hez lehet hasonlítani, mivel itt is inkább az emberek alkotta látványvilág viszi el a showt. Az óriási kiállítótérben a fények, a színek és a formák ejtenek ámulatba, gyakran rendeznek itt kiállításokat vagy különböző eseményeket.
Az Ice Pavilion 2016-ban teljesen megújult, létrehoztak például egy lavina-szimulációt, mely fényhatásokkal erősít rá az élményre, plusz egy lökéshullámot is érezhetnek azok, akik kipróbálják ezt a kissé ijesztő játékot. A gleccser kiállító terme csak egy dolog, ezen felül itt található a világ egyik legmagasabban fekvő forgó étterme is, mely egy óra alatt teszi meg a 360 fokos körutat. Bár a járványhelyzet miatt átmenetileg bezártak, a honlapjuk szerint 2021. február 28-ára tervezték a nyitást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.