Munch titkos üzentét találták meg az ikonikus, Sikoly című képén

restauráció
PUBLIKÁLÁS: 2021. február 24. 11:26

Edvard Munch Sikoly című képe a félelem legelismertebb ábrázolása a világon, mégis amikor 1895-ben először kiállították, a művész sok kritikát kapott. A kritikusok között volt egy fiatal orvostanhallgató, aki szerint a festmény bizonyítja, hogy a művész nem épelméjű.

Edvard Munch, Sikoly Forrás: Nasjonalmuseet for kunst, arkitektur og design/The National Museum of Art, Architecture and Design/Børre Høstland

Azt régóta sejtették, hogy Munch-ot nagyon érzékenyen érintette a megjegyzés, de a kurátorok és kutatók most konkrét bizonyítékot találtak rá, mennyire a szívére vette a kritikát - tudtuk meg az Apollo Magazine-tól. A kép jobb felső sarkában egy ceruzával írt felirat olvasható: "Csak egy őrült műve lehet". Az üzenetet már 1904-ben felfedezték, de egészen mostanáig nem lehetett tudni, hogy azt maga Munch írta oda, vagy valaki más.

Most infravörös technológiával és Munch kézírásának tanulmányozásával bebizonyították, hogy a felirat magától a művésztől származik. Mai Britt Guleng, a kutatást vezető múzeum kurátora szerint az új értelmezés feltárja Munch "komplex személyiségét". Az feltételezhető, hogy hitt a kreativitás és az őrület kapcsolatának romantikus elképzelésében, de azt biztosan nem akarta hogy mentálisan betegnek gondolják - mondta Guleng. Ezzel az ironikus megjegyzéssel szerezte vissza a kontrollt a mentális egészségével kapcsolatos spekulációk közepette. A fenti következtetésre a festmény restaurálása közben jutottak a kutatók, akik az oslói nemzeti múzeum jövő évben esedékes Munch kiállítására készítik elő a képet.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.