Ez az, ami működik, ha a gyerek képernyőfüggőségét akarjuk megszüntetni

gyerekprogram
PUBLIKÁLÁS: 2020. június 17. 14:27
A telefonfüggőség létezik, ráadásul - az elhízáshoz hasonlóan - egyre fiatalabb korosztályt érint. A karanténidőszak alatt a helyzet tovább romlott, hiszen az oktatás és a kapcsolattartás egyaránt digitális platformra került, míg a megszokott szabadidős tevékenységek többsége tiltólistás lett - így aztán a szokásosnál is többen váltak képernyőfüggővé a legfiatalabbak közül. Érthető, hogy sok szülő most azt figyeli, hogyan lehetne minél hosszabb időre kivonni a készülékeket a forgalomból.
Branded Travel Content

Nomofóbia, amitől szorong a gyerek

A Common Sense Media amerikai nonprofit vállalat 2019-es kutatása szerint a tinik átlagosan napi 7 óra 22 percet nyomkodják a telefonjukat, míg a 8 és 12 év közöttiek 4 óra 44 percet töltenek ugyanezzel. Éles ellentétben áll mindez a WHO ajánlásával, ami pofonegyszerű: másfél éves korig nulla képernyőidő, kettő és ötéves kor között napi maximum egy óra szülői felügyelet mellett, hat és tízéves kor között már jöhet a szülőmentes képernyőidő maximum két órában, a nagykorúságig pedig legfeljebb napi 3-4 óra képernyőidő számít elfogadottnak.

A legtöbb gyerek a karantén alatt a szokásosnál többet volt képernyő előtt Forrás: shutterstock.com

Nem véletlenül. A játékok, az internet és a közösségi média az agyunk kémiájára is hatással van. Állandó kielégülést ad a folyamatos, akár másodpercenkénti visszajelzés, amelynek hatására a neuronok dopamint bocsátanak ki, a motivációval és örömkereséssel kapcsolatos neurotranszmittert stimulálva. Nem csoda, hogy ezt az élményt aztán újra és újra keressük. Olyannyira, hogy akár nomofóbia is kialakulhat:

az az érzés, amikor fizikailag is rosszul vagyunk - szorongunk, nyugtalanok vagyunk, hullámzik a kedélyállapotunk -, ha nincs velünk a telefonunk.

Elvenni más alternatíva nélkül tilos, keretek közé szorítani annál hasznosabb

A kisgyerekek és a tinik nomofóbiája jellegzetes: ha szó nélkül elveszi a szülő a telefont, a gyerek motiválatlan, feszült, lobbanékony lesz, nem tud mit kezdeni magával. A szakemberek - jelen esetben a témát kutató Caglar Yildirim, az Iowa-i Egyetem PhD hallgatója - ezt nem is ajánlják. Ehelyett a meghatározott helyzetekre és időszakokra korlátozott szabad készülékhasználat és a függőségekből kivezető intenzív, sokszínű, szabadtéri közösségi élmények segítenek – állítják.

Ez Ausztria legnagyobb szabadidőparkja!

A Familypark több mint 14 hektáros területén 29 attrakció, számos játék és élményvilág, egy meseerdő és egy állatsimogató található. Legyen szó kalandos hullámvasútról, szórakoztató vízi játékokról vagy hangulatos körhintákról – a Familyparkban minden korosztály számára biztosított a kikapcsolódás és a kellemes időtöltés. Fedezzék fel a 2020-as év újdonságát, a frissítő vízi élményt nyújtó „Wasserwerket" is!

A telefonhasználat csökkentésére a következő szabályok vonatkoznak:

  • Határozzuk meg, hogy a gyerek milyen feltételek között és mennyi ideig használhatja a telefont. Például ha autóban utazik, ha rendelőben várakozik, és ha a tanuláshoz gyűjt információt, akkor telefonozhat, de ha vendégségben van, közösségben vagy szabadtéren tartózkodik, akkor nem.
  • Szűrjük az alkalmazásokat, amelyeket használhat, és az oldalakat, amelyeket látogathat. Manapság már minden készüléken beállítható a szülő szűrése, és nem is árt, ha ő válogat. Az interaktív, edukatív, képességfejlesztő appok még hasznosak is, ellenben az erőszakos és romboló játékokkal.
  • Végül, de nem utolsósorban: segítsük a gyereket különféle képernyőmentes szabadidős programokkal, vagyis legyen alternatívája az idő eltöltésére.
Erdei út a Familyparkban Forrás: Photo: Martin Matula Photography 2017/© 2017 Martin Matula / [email protected]/Martin Matula

A legjobb alternatíva a telefonozás helyett

Mi az, amit pótolni kell? Dopamin...

A folyamatos pozitív visszajelzés és elégedettségérzet, ami a lájkok gyűjtéséből és a megnyert játékszintekből jön, természetesen hasonló élménnyel pótolható: játékokkal, ez lehet például egy vidámparkban, kalandparkban vagy akár a játszótéren. A legjobb, ha a két funkció egy helyen van.

Mi az, ami a szorongást csökkenti? Endorfin...

Három dolog van, ami a leginkább hatékony a gyerekek számára: 1. a természetben, szabad levegőn történő séta, kirándulás, 2. a családdal, barátokkal, tehát a közösségben töltött minőségi idő, 3. a kisállatok simogatása, szeretgetése, etetése, biztonságos körülmények között, például egy állatsimogatóban.

Mi az, ami új élményt ad? Adrenalin...

Hát igen, itt lép be a vidámparkok, kalandparkok sajátos felszereltsége: a hullámvasút, az óriáscsúszdák, a szabadesést imitáló járatok, a szellemkastély, a vizes mókák. A felszabaduló adrenalin hatására a hiányérzet elmúlik, és a gyerkőc a következő, hús-vér élményt várja.

Nyáron a víz is kulcsszerepet kap Forrás: Familypark

Mire és mivel készülhet a szülő?

Akár többnapos, kirándulással egybekötött családi parkozásról van, akár egyenesen a vidámparkig, kalandparkig megyünk, a gyerekek nomofóbiáját kutató Caglar Yildirim azt mondja: a legtöbb esetben a kezdeti tiltakozás a telefonnélküliség ellen tovább tart, mint amennyi ideig a gyerek megszokja, hogy nincs nála a készülék.

Készüljünk rá viszont, hogy az üresjáratok között - sorban állás a pénztárnál, várakozás az ételre - elhangzik majd az "apa/anya, teló" kulcsszó, ezért a legjobb, ha fogadást kötünk: ha egy egész napot kibír a gyerek digitális játék nélkül, a nap végén jutalmat kap – ami nem, nem lehet a korlátlan telefonozás. Lehet azonban bármilyen hús-vér élmény, program a családdal, ami épp belefér az idő- és pénzkeretbe.

Adrenalin a köbön Forrás: Andreas Hafenscher/Andreas Hafenscher

A "titok" ugyanis adja magát: nem csupán elvonjuk a telefont, hanem alternatívát kínálunk helyette, ami nemcsak egyetlen napról szól, hanem megágyaz a későbbi élménykeresésnek is.

Familypark

♦ Belépő napijegy 3 éves kortól: 27 euró, 3 év alatti gyerekeknek ingyenes
♦ Éves bérlet 3 éves kortól: 79 euró
♦ Nyitvatartás: május 30-tól november 1-ig
♦ A jegyárakról, kedvezményekről részletesen itt, az élményelemekről bővebben a Familypark weboldalán olvashatnak.

A cikk megjelenését a burgenlandi Familypark támogatta, az anyagot a Branded Travel Content egyik szerzője készítette.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.