Ezen a kiállításon megnézheti, hogyan hatott a szürrealista művészet a divatra

Marseilles
PUBLIKÁLÁS: 2020. március 05. 12:52

A francia múzeumok idén sem hagyják izgalmas divatkiállítások nélkül a közönséget. Nemrégiben Christian Louboutin cipőtervező tárlatáról adtunk hírt, március 24-től pedig a marseillesi Borély Château divatmúzeumában követhetjük nyomon, hogyan inspirálta a szürrealista művészet az öltözékeket.

Kiállítás Elsa Schiaparelli ruháiból (illusztráció) Forrás: Joe Mabel/commons.wikimedia.org

A korokon átívelő, különböző területek összeolvadásából született tárlaton szabadon szárnyal a képzelet, és bebizonyítja, hogy a divat is lehet a művészi kifejezés eszköze - adja hírül a culture-first.fr.

Az 1930-as években Párizsban egy olasz divattervező, Elsa Schiaparelli tűnt fel meglepő alkotásaival és művészi elképzeléseivel, amelyek az öltözék tisztán funkcionális aspektusán túl új szemléletet hoztak a divatba. Trompe-l'oeilből kölcsönzött, szokatlan mintáitól, elferdített motívumaitól eljutott a dadaistákkal és szürrealistákkal való együttműködésig, akik között Salvador Dalít és Jean Cocteau-t is ott találjuk.

A szürrealisták a kreatív folyamatot a psziché szabad asszociációinak alapján értelmezik, mely mentes a racionális megfontolásoktól. Ennek eredménye többek között a test csodálata is, ami a szürrealizmus egyik kedvelt témájává vált, ahogyan az 1930-as évektől kezdve a divattervezőknek is fontos inspirációt jelentett.

Az haute couture világától ugyanakkor ma sem idegen a szürrealizmus, Isabelle Ballutól Issey Miyake-ig, Hermès-en keresztül Schiaparelli örököseiig a tervezők továbbra is előszeretettel játszanak az illúzióval és a különböző mintákkal, ezzel is bizonyítva, hogy a divat gyakran művészetként határozza meg magát.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.