A másik gyakran emlegetett példa az utóbbi évtizedekből a hetvenes évek nantes-i tűzvésze, ahol Nantes katedrálisa égett le. Ott ugyan három év alatt végeztek a szerkezet felújításával, de további tíz évig dolgoztak a részleteken.
A Breton Parlament épületét viszont valóban öt év alatt állították helyre a huszonöt évvel ezelőtti tűzeset után. Már a párizsi tűzvész másnapján szakértők utaztak a francia fővárosból Rennes-be, hogy tanulmányozzák az ott használt eljárásokat, amivel rendkívül korhűen sikerült a több száz éves épület helyreállítása.
Látta már a Breton Parlament épületét?
Rennes Bretagne közigazgatási központja. A legközelebbi reptér, ahova Budapestről közvetlenül repülhetünk, Nantes-ban található. Rennes és Nantes között vonattal 1 óra 15 perc, busszal két és fél óra az út. Nantes-ba a Transavia üzemeltet heti két járatot Budapestről.Az 1655-ben megépült Breton Parlament megőrizte ugyan a nevét, ma is így ismeri mindenki, de mivel Bretagne Franciaország része, több száz éve nem működik itt valódi parlament. Az épület ma fellebviteli bíróságoknak ad otthont.
1994-ben halászok tüntettek a Breton Parlamentnél, a demonstráció részeként az általuk a tengeren gyakran használt jelzőrakétákat lőttek fel a levegőbe a bíróság előtti téren.
A tüzet valószínűleg az okozta, hogy egy ilyen rakéta visszahullott a faszerkezetű tetőre.
A tűz rendkívül gyorsan terjedt, az épület első felében található nagyterem mennyezete beszakadt, porrá égett, csak a kőfalak maradtak meg.
Az épület hátsó részében található termeknek nagyobb szerencséjük volt. De ez nem a véletlen műve volt, hanem egy állagmegőrzéssel korábban megbízott építész munkájának a szerencsés eredménye. A tűzeset előtt sokan nehezteltek rá azért, mert modern anyagokat használt a tetőszerkezet belső megerősítésére, például téglával „tette tönkre" az eredeti faszerkezetet a kritikusai szerint.
A tűzben viszont pont ezen átalakítások miatt menekült meg az eredeti, gazdagon díszített, kazettás mennyezet. Azt a sérülést, amit elszenvedett, büszkén meghagyták. Szándékosan nem állították helyre, hogy minden látogató megnézhesse, mennyire szerencsés volt ez a terem.
Nem jártak viszont ekkora szerencsével a sok évszázadot megélt, és a tűzesetet is viszonylag jó állapotban átvészelt faliszőnyegek. Egy kivételével mindet elvitették egy párizsi műhelybe restauráltatni. A műhely azonban három évvel a Breton Parlament leégése után kigyulladt és porig égett, benne a pótolhatatlan faliszőnyegekkel. (Ezeket meg sem próbálták már reprodukálni, mivel egyetlen négyzetméter előállítása egy évet venne igénybe, ha az eredeti gyártási technikát szeretnék alkalmazni.)
A Notre-Dame katasztrófája kapcsán a legérdekesebb rész a Breton Parlamentben a korábbi váróterem, egy harminchat méter hosszú és több mint tizenkét méter széles terem, amelyet teljesen nulláról kellett újra építeni a rennes-i tűzeset után. A bejárat hatalmas faragott ajtajából csak egyetlen kazetta maradt meg épen, a többit újra meg kellett faragtatni.
Ugyanígy, eredeti anyagokból készítették el a mennyezet faborítását is. A legmagasabb pontja tizenhárom méter magas, itt található a szintén faragott, arany festésű hatalmas címer. Avatatlan szemnek teljesen hihető lenne, hogy ezek eredeti díszek, pedig minden, amit ebben a teremben látunk, alig két évtizede készült el.
A Breton Parlament példája talán megnyugtathatja azokat, akik a Notre-Dame helyreállításának hitelessége miatt aggódnak. Azonban a felújítási munkálatok hosszát csak ebből az egy példából nem lehet megbízhatóan megsaccolni.
Szakértők szerint legalább két évre lenne szükség ahhoz, hogy pontosan felmérjék a szükséges munkálatok idő- és forrásigényét.
És még ha a pénz nem is kérdés a sok adománynak köszönhetően, abban minden szakértő egyetért, hogy nem szabad sürgetni a munkálatokat, mert akár nagyobb károkat is okozhatnak az épületben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.