Kihaltnak hitték, most mégis óriásméh zümmög Indonéziában

felbukkanás
PUBLIKÁLÁS: 2019. február 22. 11:05

A hüvelyujjnyi hosszúságú, szarvasbogár-állkapcsú, a háziméhnél négyszer nagyobb óriásméhfajt utoljára 38 éve látták, és már attól tartottak a biológusok, hogy kihaltak ezek a hatalmas méhek. Ám a napokban az indonéziai Észak-Maluku tartományban újra felbukkant egy példány – olvasható az MTI hírei között.

Az óriásméh jelentősen nagyobb a körülöttünk zümmögő rovaroknál Forrás: AFP / Készítette: Clay Bolt

Ausztrál és észak-amerikai biológusok egy nőstény egyedet fedeztek fel, egy fán lévő termeszvárban, több mint kétméteres magasságban. Azt mesélték, hogy lélegzetelállító volt megpillantani ezt a repülő buldogot, aki gyönyörű és óriási a való életben. Clay Bolt rovarfotós elmondása szerint a hatalmas szárnyainak zümmögése sem volt mindennapi, ahogy elsuhant mellettük.

Az indonéz óriásméh, melynek nősténye majdnem négy centméter hosszúra is megnőhet, az 1800-as évek közepe óta ismert. Alfred Russel Wallace brit felfedező és természettudós ekkor fedezte fel az indonéziai Bacan-szigeteken, melyek a Malaku-szigetcsoporthoz tartoznak.

A Wallace-óriásméh egy példánya 1981-ben került ismét a tudósok szeme elé, ekkor három indonéziai szigeten is megfigyelték életmódját. Látták, amint a nőstény óriási szájával gyantát és faanyagot gyűjt, hogy "termeszbiztos" fészket építsen belőle. A rejtőzködő életet élő óriásméhek létét az erdőirtás fenyegeti a mezőgazdaság terjeszkedése miatt, de veszélyt jelentenek rá a gyűjtők is, akik hatalmas méreteiért vadásszák. Jelenleg semmi sem tiltja a kereskedelmét.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.