Az indiai Gir Nemzeti Parkban, melyet azért hoztak létre az ország nyugati részén, hogy megmentsék a ritka ázsiai oroszlán, a Panthera leo persica alfaját, az elmúlt héten nyolc állat pusztult el. Ezek közül négy vírusfertőzésben, további négy pedig a kullancsok által terjesztett protozoafertőzésben múlt ki.
Bár felreppent a hír, hogy a rettegett szopornyica vírus felelős az oroszlánok egy részének haláláért, a parkban dolgozó szakemberek szerint semmi sincs megerősítve, a vizsgálatok még folynak, és remélik, hogy nem szopornyicáról van szó. A nehezen gyógyítható szopornyica elsősorban a kutyák betegsége, de nagymacskák is áldozatául eshetnek. 1994-ben a tanzániai Szerengeti Nemzeti Parkban csaknem 1000 oroszlán pusztult el szopornyicában.
A parkban két hét alatt 13 ázsiai oroszlán pusztult el tisztázatlan módon, egy részük azonban szemlátomást a túlszaporodás okozta belharcok következtében. A tömeges pusztulás láttán 500 ember fésülte át a parkot, hogy felkutassa a többi állatot. Öt oroszlánt kezelnek jelenleg is, 31 állatot elkülönítve tartanak.
A megbetegedések csak a park egy részén fordulnak elő. A még egészséges állatokat elővigyázatosságból beoltották. Az ázsiai oroszlán az oroszlánok veszélyeztetett alfaja. A Gir erdő és környezete az egyetlen terület a világon, ahol ezek az állatok még szabadon élnek. A parkban végzett munkának köszönhetően az ázsiai oroszlánok száma az elmúlt évtizedekben jelentősen nőtt a védett területen. A 2015-ös számlálás szerint 523 ázsiai oroszlán élt ott, míg 1913-ban számuk még csak húsz volt.
A szakértők ugyanakkor figyelmeztetnek annak veszélyére, hogy a populáció növekedése területi harcokhoz, a fertőzések elterjedéséhez és egyre gyakoribb ember-oroszlán találkozásokhoz vezethet. India legfelsőbb bírósága ezért 2013-ben javasolta, hogy néhány állatot helyezzenek át egy közép indiai parkba, ami azonban eddig még nem történt meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.