Sikerült szaporítani a világ egyik legritkább hüllőjét

Borneó
PUBLIKÁLÁS: 2018. augusztus 28. 20:01
MTI

A két éve tartó tenyésztési program eredményeként az első kis süketgyík (Lanthanotus borneensis) 2018. augusztus 26-án bújt ki a tojásból, és az elkövetkező napokban várhatóan további kisgyíkok kelnek ki. Az első gyíkocska 14 centiméter hosszú és 4,1 grammot nyom. A keltetés 84 napig tartott, ez idő alatt éjjel 26, nappal pedig 28 Celsius-fokon kellett tartani a hőmérsékletet, ami a nyári forróságban nem mindig volt könnyű - írta az MTI.

Kicsi de félelmetes Forrás: AFP / Biosphoto / Matthijs Kuijpers

A Borneó északi részén honos fajt csak néhány állatkertben tartják, a legtöbb példányt a japán Sizuoka kormányzóságban, ahol egy magánállatkertben négy évvel ezelőtt a világon elsőként sikerült fogságban szaporítani, de pár éve megtalálható a budapesti állatkertben is.

Akár egy sárkány - Borneo, Kalimantan Forrás: AFP / Biosphoto / Matthijs Kuijpers

A Fővárosi Állat- és Növénykert korábbi közleménye szerint a ritka faj afféle "Szent Grál" a herpetológusok körében, mert bár már 1878-ban felfedezték, rejtett életmódja miatt létezésén és bonctani sajátosságain túl a tudománynak eddig csak nagyon keveset sikerült kideríteni róla. A borneói süketgyík egyik különlegessége, hogy nincsenek igazán közeli rokonai.

Neve ellenére hangrezgéseket ez az állat is képes érzékelni, bár a fülnyílás teljesen hiányzik nála. Jobbára éjjel aktív, és a trópusi viszonyokhoz képest aránylag hűvös, nedves, vizes élőhelyeket kedveli. Ragadozó életmódot folytat, a természetben különféle férgek és más apróbb állatok szerepelnek az étlapján.

A Trónok harca sorozatba is beillene Forrás: AFP / Biosphoto / Matthijs Kuijpers

A budapesti állatkertben 2014 óta foglalkoznak ezzel a fajjal, de az állatok 2016-ig a háttérben, a kulisszák mögötti szaporítóállomás terráriumaiban laktak. Bemutatóhelyüket a Varázshegy sötétlabirintusában alakították ki.

A faj őshazájában természetvédelmi oltalom alatt áll. Malajziában 1971 óta, Bruneiben 1978-tól, Indonéziában pedig 1980-tól kezdve védik jogszabályok. Az állatok illegális kereskedelméért több ezer dolláros büntetést, illetve akár öt évig terjedő börtönbüntetést is kiszabhatnak a helyi hatóságok.
Az esőerdők irtása miatt e ritka faj jövője bizonytalan a vadonban, a prágai állatkert ezért kapcsolódott be a fajmegőrzési programba.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.