A Puan nevű nőstény, amelynek neve malájul asszonyságot jelent, a vadonban született, ezért sok időbe telt, mire kiderítették a pontos korát, de mostanra szinte biztossá vált, hogy 1956-ban született. "A vadon élő nőstény szumátrai orangutánok ritkán élnek ötven évnél tovább, így a hatvanadik életév betöltése óriási mérföldkőnek számít" - húzta alá a rekordot bejelentő csütörtöki közleményben Martina Hart, az állatkert főemlősökkel foglalkozó gondozója.
Puant 1968-ban ajándékozta a malajziai Johor állam szultánja a Perthi Állatkertnek néhány Ausztráliában honos állatért cserébe. Puan azóta anya, nagymama és dédanya lett. Ő az állatkert világhírű szumátrai orangután kolóniájának matriarchája. Az idős nőstény segít felkészíteni a vadonbeli életre az állatkertben született orangutánokat azáltal, hogy megtanítja őket masszív fészket építeni, ami elengedhetetlenül szükséges ahhoz, hogy a szabadon engedett példányok túléljék odakint.
"És bár mostanra kissé lelassult a mozgása és jobb szereti inkább napozással tölteni az idejét, idős kora ellenére Puan stílusa mit sem változott" - jegyezte meg a gondozó, hozzátéve, hogy az orangután hatvanévesen is hangot ad felháborodásának, és hangosan dobog a lábaival, ha nem érkezik időben az ennivalója.
A szumátrai orangután a súlyosan veszélyeztetett fajok közé tartozik, mivel vadon élő példányaira folyamatos fenyegetést jelent az élőhelyük pusztulása, az orvvadászat és az illegális vadkereskedelem. A Természetvédelmi Világalap (WWF) becslései szerint mára mindössze nagyjából 7500 példány maradt belőlük világszerte.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.