Eger belvárosában kétszáz vitézzel játsszák újra az Egri csillagokat, Pápán pedig egy komplett huszárezred története elevenedik meg. És amíg a Kaposfesten két koncert között Stradivari- és Singer varrógép-kiállítást látogathatunk, addig Majkon már a fehér csuhás borivós titkairól árulkodnak. Ha azonban önök is szívesen poharazgatnának a patakparton, induljanak Erdőbényére! Daliás vitézekben és borban gazdag programajánlónk a hétvégére.
Ma kezdődött és vasárnapig tart a Végvári Vigasságok Történelmi Fesztiválja az Egri Várban, ahol hagyományőrző csapatok életképeivel és mesterségek bemutatóival találkozhatunk. A keresztények táborában a tábori lelkész, a borbély, a csiszár, a füvesasszony és egy hadmérnök mutatja be a 16. századi emberek mindennapi tevékenységeit és a mesterségeiket, míg a török táborba tévedő gyanútlan látogató könnyen fosztogatás, adóztatás és leányszöktetés áldozatává válhat.
De lesz itt minden, ami a hamisítatlan középkori hangulathoz kell: fegyverbemutatók, bajvívás, viadal, virtuskodás, parádézás, felvonulás, díszlövés, zászlóforgatók bemutatója, gólyalábas vásári komédia. Miközben régizenei koncertek, táncházak, tűzzsonglőrök és boszorkányverseny gondoskodik a szórakoztatásról. A fesztivál csúcspontjaként közel 200 vitéz katona eleveníti fel az 1552-es dicső ostrom és a híres Egri csillagok című regény jeleneteit. A gyerekeket népi játszótérrel, kézműves foglalkozásokkal, póni lovaglással, régészeti kincskeresővel, kisállat simogatóval és játszóházzal várják.
Pápán is látványos hadijátékokra számíthatnak, ugyanis szombaton és vasárnap számos kísérőprogrammal rendezik meg a Pápai Történelmi Napokat. A Pápai Történelmi Napokat tizenötödik alkalommal rendezik meg. A rendezvényen mindig a magyarság történelmének egy-egy szakaszát - például népvándorlás kora, lovagkor, végvárak kora, kuruc-labanc időszak, 1848/49-es forradalom - elevenítik fel azok pápai vonatkozásait bemutatva.
Szombaton délután három órától táboriélet-bemutató, első világháborús kiállítás, korabeli fegyverbemutató, filmhíradók, könyv- és bélyegkiállítás, valamint gyermekprogramok várják a látogatókat. Az este hatkor kezdődő hadijátékban közel hetvenen vesznek részt: Budapestről tüzérek és gyalogságiak, Sopronból és Pápáról huszárok, Győrből pedig lovas nemzetőrök érkeznek. A történelmi játék végigkíséri a pápai Magyar Királyi 7. Honvéd Huszárezred történetét a világháború kitörésétől az 1914. augusztus 17-i galíciai gorodok-satanowi ütközetig.
Ugyanis még mindig várják a varrógépeket, amelyeket ezúttal egy Singer varrógép kiállításon állítanak majd ki. A Kaposvári Nemzetközi Kamarazenei Fesztivál szombaton kezdődik és egészen augusztus 19-ig tart, ez idő alatt pedig számos programmal várják a látogatókat. A Kaposfesten tizennégy klasszikus zenei koncerten is részt vehetünk, a Szivárvány Kultúrpalota színpadán mintegy ötven, magyar és külföldi művész lép majd fel. De hazánkban itt a fesztiválon rendeznek először Stradivari-kiállítást, így augusztus 15-én Baráti Kristóf, Kirill Troussov és Eduard Wulfson hegedűművészek koncertje után a látogatók ezeket a hangszer-ritkaságokat közelebbről is megnézhetik.
A fesztivál minden napján Tóth Endre zenetörténész beszél majd a művekről minden koncert előtt, az esték zárásaként pedig ifj. Sárközi Lajos és zenekara játszik igazi cigányzenét a Kapos Hotelben. Az érdeklődők kiegészítő rendezvényeken tudhatják meg, mi a kapcsolat Bartók Béla és a Philadelphia Cheesesteak között, emellett részt vehetnek a Prokofjev-sakkversenyen, amelynek győztesei Polgár Judittal mérhetik össze tudásukat.
Ezúttal egy kirándulással klasszul egybeköthető kiállítást is ajánlunk a hétvégére. Szombaton nyílik ugyanis a majki Kamalduli remeteség dísztermében az a tárlat, amely a szerzetesek konyháját, asztalát és a kolostori étkezési kultúrát mutatja be. Megismerhetjük például a bor hétköznapi és szakrális használatának titkait, kiderül, hogy mitől lesz egy bor misebor, vagy mekkora az a hemina mennyiségű bor, amellyel a szerzetesek borivászatát korlátozták.
A kiállítás nemcsak a kolostori életben fontos ételeket-italokat és történetüket mutatja be, de azt is, hogy hol, hogyan és milyen szabályok szerint élnek a szerzetesek; hogy mi a monostor, a kolostor, a rendház, mit jelent a regula, vagy, hogy miben különbözik a refektórium egy hagyományos ebédlőtől. Ha pedig végig látogatták a kiállítást, nézzenek szét alaposabban a fallal körülvett, szabályosan elhelyezkedő, szinte teljesen egyforma remetelakok között is, amelyek a mai napig is gondosan őrzik a némaságot fogadó fehér csuhás szerzetesek titkait. A kamalduli remeteség megújult kolostor épületét egyébként tavaly szeptemberben adták át, érdemes megnézni azt is. A majki remeteségről és a túracipőben bejárható hazai szakrális helyekről itt írtunk bővebben.
Ha azonban nem csak nézegetnék a boros poharakat, de bort is kóstolnának belőlük, akkor tartsanak Erdőbénye felé! A Bor, mámor, Bénye fesztiválon koncertek, számos gasztronómiai élmény, gyermekprogram és túra várja önöket vasárnap estig. A fesztivál különlegessége, hogy a koncerteknek, borkóstolóknak, workshopoknak a település kertjei adnak otthont. A páratlan szépségű táj ódon házaival, meredek utcáival, patakjaival szeretettel várja a látogatókat, akik egyedül, kettesben, baráti társasággal, de akár családdal is érkezhetnek, hiszen a szervezők a gyerekekre is gondoltak a programok összeállításánál.
A borokat olyan pincészetek kínálják, mint az Ábrahám, a Béres vagy a Homonna, ezekhez pedig többek között az Anyukám Mondta, a Dűlő Étterem, Fűszeres Eszter, a Gigerli és a Sárga Borház főz. A fellépők közötti névsorban szerepel a Kiscsillag, a Kerekes Band, a Dresch Mihály quartett, Pátkai Rozina, a Jónás Vera Experiment és az Ethnofil, de a látogatókat az evezős-, bringa- és madarásztúrákon, és a főző tanfolyamokon sem hagyják majd unatkozni. Ha további részletekre is kíváncsi, kattintson ide!