Hosszú császárbajszú majom-ikrek születtek Nyíregyházán

Magyarország
PUBLIKÁLÁS: 2015. szeptember 23. 12:16
Hosszú császárbajszú majom-ikrek születtek Nyíregyházán

A kéthetes kölykök minden idejüket anyjuk hátán töltik. Mivel újszülött korban az együttes testsúlyuk anyjuk 25%-át teszi ki, ráadásul folyamatosan gyarapodnak is, ezért a csapat többi tagja is besegít a kicsik hordozásába, nevelésébe. Így a tenyész nőstényen kívül egy hím és egy nőstény ivarérett állat is gondozza az aprósságokat - olvasható a Nyíregyházi Állatpark közleményében.

Nyíregyházi Állatpark

A felnőtt tamarinok mindkét ivara tekintélyes méretű bajusszal rendelkezik, a hasonlóság miatt II. Vilmos császárról kapták a nevüket. Felfedezésükkor, 1907-ben még csak elejtett példányokat ismertek: a hosszú, lelógó bajuszt a preparátorok felfelé kunkorították, mivel azt feltételezték, hogy a bajuszvég felfelé áll, csakúgy mint a német császáré. A tévedésre csak néhány év múlva jöttek rá, amikor élő példányokat is láttak. De az állatokon ragadt a császárbajszú tamarin név.

Nyíregyházi Állatpark

Az apró, 300 grammos állatok mindössze huszonöt centiméter hosszúak. Peru, Brazília és Bolívia erdőségeiben csoportokban élnek és főként a magasabb fákon mozognak. Kis méretük miatt ki tudnak mászni a vékonyabb ágakra is. Nagyrészt gyümölcsökkel, fák nedvével és nektárral táplálkoznak, fehérjeigényüket pedig a rovarokból fedezik.

Az úgynevezett karmosmajmok közé tartoznak, és rendszertani nevüket arról kapták, hogy a hátsó láb nagyujját kivéve, az összes ujjukon karmok nőnek köröm helyett. A karmokra azért van szükségük, mert apró termetük miatt az ágakat nem tudják ujjukkal átfogni, így éles karmaikkal kapaszkodnak a fák törzsén, és a fa kérgét karmaikkal megsértve jutnak hozzá a növényi nedvekhez is.

A karmosmajom-féléket régebben tévesen a sárgaláz és malária terjesztőinek tartották, ezért kíméletlenül irtották és nagy számban fogták be őket kutatási célokra. Napjainkban leginkább élőhelyeik pusztulása veszélyezteti őket.

A Nyíregyházi Állatpark Viktória házában a császártamarinok mellett négy másik karmosmajomfaj: a fehérarcú selyemmajom, a liszt-, a vöröskezű és a fehérajkú tamarin is meglátogatható.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.