Hazatalált Tuki, az állatkert csavargó tukánja

Budapest
PUBLIKÁLÁS: 2015. július 16. 14:55
Különleges, csuklyás cerkófok érkezéséről és egy érdekes tukánszökésről kaptunk hírt a Fővárosi Állat- és Növénykertből. A feltűnő külsejű madár négy napig volt szökésben, s bár eddig mindig visszatért a kert területére, ezúttal kíváncsiságból átrepült a Dózsa György út túloldalára is.

Csuklyás cerkófokkal gyarapodott a Fővárosi Állat- és Növénykert, amely fajjal eddig még sosem találkozhatott a fővárosi közönség. Összesen három állat érkezett Budapestre, közülük egy Lyonból, egy az ugyancsak franciaországi la Palmyre-ből, egy pedig a svédországi Eskilstunából. Az állatok május végén, illetve június elején érkeztek meg a magyar fővárosba, az első heteket a karanténállomáson töltötték. Bár az állatok összeszoktatása még folyamatban van, a közönség már láthatja őket.

Fotó: Dea / P. Jaccod / Europress / Getty

Mindhárom állat hím, az Állatkert ugyanis egyelőre egy legénycsapat elhelyezésével vesz részt a faj állatkerti tenyészprogramjában. Jelenleg a Magagaszkár-ház végében laknak, de az Állatkert tervei között szerepel az is, hogy idővel összeszoktatják őket a gorillákkal, s a két faj közösen fogja használni a nagy füves kifutót.

Csuklyás cerkófok

A csuklyás – vagy másik nevén nyerges – cerkóf Afrikában, a Kongó-medence északkeleti részén őshonos. A nőstények 2-4 kilogrammosak, a hímek 6 kilósra is megnőhetnek. A hím állatok jellegzetessége a feltűnő, kék színű herezacskó. A csuklyás cerkófok kisebb csoportokban élnek, és általában a talajszinten közlekedve kutatnak táplálék után. Étlapjukon főként növények, gyümölcsök, levelek és hajtások szerepelnek, de nem vetik meg a gombát sem, sőt, időnként apróbb állatokat, rovarokat, gyíkokat, madárfiókákat is elfogyasztanak. Nappali állatok, leginkább a reggeli és a késő délutáni órákban aktívak. A nőstények öt hónapos vemhesség elteltével általában egyetlen utódot hoznak a világra.

És Tuki is hazatalált

Néhány napon át az Állatkert környékén „kirándult" Tuki, a pálmaházi nagycsarnokban lakó fehértorkú tukán. Az impozáns külsejű madár normál esetben a látogatók által is bejárható nagycsarnok légterében repked, ezért lehetséges, hogy azon az ajtón, amelyen át a közönség a Pálmaházat megközelíti, egy óvatlan pillanatban kirepüljön (főleg, ha mindkét ajtót nyitva hagyják). Az elmúlt tizenegy évben azonban erre sosem volt még példa - írja közleményében a Fővárosi Állat- és Növénykert.

Múlt csütörtökön azonban Tuki megtalálhatta a kijáratot, mert a gondozók arra lettek figyelmesek, hogy a szokásos otthona helyett a Pálmaházzal szomszédos fák ágain, illetve állatházak tetején tartózkodik. A madarat megpróbálták befogni, de ez kezdetben még altatópuskával sem sikerült. Közben Tuki a Dózsa György út felett átrepülve a közeli autómosó környékén, az egyik Szondi utcai ház tetején, illetve a közeli Ibis Hotelnél vert tanyát. Közben az állatorvosok és a gondozók többször is megpróbálták befogni, hangszórón lejátszott tukánhanggal csalogatva és altatópuskával felfegyverkezve, sikertelenül.

Fotó: Metapédia / Wiki

Végül hétfőn sikerült befogni az Állatkert területén, bár magától a Pálmaházba nem tudott visszajutni. Így a szomszédos Ausztrálház oldalában sikerült belőni egy fúvócső segítségével. A bódult madarat már könnyűszerrel nyakon lehetett csípni. Tuki egyelőre egy elkülönített röpdében van, később azonban visszakerül a pálmaházi nagycsarnokba. A bejárati ajtókra azonban várhatóan olyan függönyt kell majd felrakni, amely megakadályozza, hogy ismét kereket oldjon, ha valaki a bejárati aljtót nyitva hagyná.

A fotók csak illusztrációk!

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.