A kínai turisták nem tudnak viselkedni?

Kína
PUBLIKÁLÁS: 2013. június 03. 11:31
Köpködés és hangoskodás. A kínai hatóságok kemény harcot folytatnak a tengerentúlra áramló turistáik viselkedésének és utazási szokásainak megregulázása érdekében.

Az elmúlt időszakban egyre több helyen kelt felháborodást, undort, vagy értetlenséget a kínai turisták provokatív viselkedése – írja a skift.com. Hangoskodás, szabályok áthágása és helyenként teljesen abszurd megnyilvánulások jellemzik világszerte egyre gyakrabban a kínai turistákat. A kérdés, vajon miért viselik ilyen rosszul magukat külföldön és mit lehet az ügyben tenni?

Fotó: Upi Photo / Eyevine / Northfoto
Fotó: Upi Photo / Eyevine / Northfoto
Fotó: Upi Photo / Eyevine / Northfoto
Fotó: ----------------- / MTI
Fotó: Bildagentur-Online/tom Craig / Northfoto

A Kínai Társadalomtudományi Akadémia Turisztikai Kutatóközpontjának munkatársa szerint sajnos a kínai turisták nagy része igen alacsony civilizáltsági fokon áll. Mivel az elmúlt években hirtelen lehetőségként, egyfajta luxusként került be a tengerentúli utazás a kínai turisták szórakozási repertoárjába, a célország előzetes tanulmányozása, vagy a helyi kultúra ismerete teljesen váratlanul éri őket, sőt értetlenül állnak velük szemben.

Az utóbbi idők egyik legnagyobb botrányát az ügyben az a 15 éves kínai fiú kavarta, aki nemes egyszerűséggel egy 3500 éves egyiptomi templom falába karcolta a nevét emlékül, hogy arra járt. Az ügy nagy port kavart és egészen a külügyminisztériumig jutott. A szóvivő, Hong Lei ennek ellenére azt reméli, hogy a kínaiak külföldi utazási kedve inkább az országok egyre jobb megismerését és barátságát hozza majd, mintsem az ellenségeskedést, és hogy a kínai turisták is megpróbálják majd ehhez tartani magukat.

Ugyanígy hasonló felháborodást váltott ki, amikor egy kínai anya a taiwani Kaohsiung Repülőtéren a földre rakott wc-papír darabkákra helyezte üríteni gyermekét, ráadásul alig pár méterre a repülőtér mosdójától.

A jelenség már a legmagasabb kínai hivataloknak is problémát okoz. Wang Yang kínai alelnök az állami médiában fejezte ki azt az aggodalmát, hogy a tengerentúlon az események hatására romlik a kínai országimázs. A fent említett esetek mellett kiemelte, hogy a kínai turisták összevissza köpködnek az utcán, valamint az úton való átkelésnél egyáltalán nem veszik figyelembe a piros lámpát.

A kormány honlapján ennek megfelelően határozott útmutatást lehet találni arra vonatkozóan, mit tekint a kormány elfogadható öltözéknek turistái számára külföldön, illetve mik a sorban állás és beszélgetési hangerő rájuk vonatkozó szabályai.

Fotó: Upi Photo / Eyevine / Northfoto
Fotó: Upi Photo / Eyevine / Northfoto
Fotó: Upi Photo / Eyevine / Northfoto
Fotó: ----------------- / MTI
Fotó: Bildagentur-Online/tom Craig / Northfoto

Az biztos, hogy a kínai turisták külföldre áramlásának gazdaság-élénkítő hatását sokan üdvözölték külföldön, és a turisták nagy része képes kulturáltan viselkedni.

Tavaly több mint 83 millió külföldi turista utazott a tengerentúlra, és az ezzel járó kiadások elérték a 102 billió dollárt. 2020-ra pedig előreláthatóan 200 millió turista utazik majd külföldre.

A szakértők szerint idővel majd megtanulják a helyi viselkedési szokásokhoz való alkalmazkodást és szabályok betartását.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.