Veszélyben vannak a turisták Spanyolországban: fegyveres militáns csoportok lendülhetnek támadásba a hotspotokon

tömegturizmus
PUBLIKÁLÁS: 2025. április 07. 11:05
A spanyoloknak most már tényleg elegük van az országukat elárasztó nyaralókból. A tiltakozások egyik vezetője figyelmeztetett, hogy félő, a militáns csoportok repülőtereket, strandokat és más népszerű turistahelyeket blokkolhatnak, mivel Spanyolországban a turistaellenesség újabb szintre lépett. Veszélyben vannak a turisták?
A spanyolok egyre inkább nem kérnek a turistákból, félő, hogy idén fegyveres militáns csoportok szállják meg a főbb hotspotokat Forrás: NurPhoto via AFP/Albert Llop/NurPhoto/Albert Llop

Veszélyben vannak a turisták Spanyolországban?

A Mirrornak névtelenül nyilatkozott a tüntetés vezetője, és arra figyelmeztetett, hogy a tüntetők saját kezükbe vehetik a dolgokat, ha továbbra is figyelmen kívül hagyják őket.

Azt mondta: "Spanyolországban az általános hangulatra a növekvő frusztráció, felháborodás és kétségbeesés jellemző. Az emberek úgy érzik, hogy kiszorítják őket a saját földjükről, és nem védik meg az alapvető jogaikat. Az embereknek elegük van.

A helyzet tarthatatlan, sürgősen és határozottan kell cselekedni a megfordítása érdekében.

Tüntetések Spanyolországban

Ezen a hétvégén spanyolok százezrei vonultak fel országszerte 40 városban, hogy tiltakozzanak az emelkedő bérleti díjak és a megfizethető lakások hiánya ellen, miközben a lakhatási válságot részben a turizmus fellendülése táplálta. Az átlagos spanyol bérleti díjak megduplázódtak, a lakásárak pedig több mint 44%-kal nőttek az elmúlt évtizedben, miközben a bérlakások kínálata felére csökkent a 2020-as világjárvány óta.

Ugyanakkor a rövid távú bérleti díjak gyorsan megnövekedtek a nagyvárosokban és a tengerparti desztinációkban, kiszorítva a szorgalmas spanyol családokat. A tiltakozók olyan városokban vonultak utcára, mint Madrid, Barcelona és Palma. A tüntetéseket a lakhatási aktivisták és az ország fő szakszervezetei szervezték.

Barcelona, Mallorca, a Kanári-szigetek és a főbb hotspotok a turizmus miatt bekövetkező lakhatási válságtól szenvednek Forrás: NurPhoto via AFP/Albert Llop/NurPhoto/Albert Llop

Madrid és Mallorca küzd az Airbnb ellen

A fővárosban, Madridban több mint 150 000 tüntető vonult át a főváros központján a helyi bérlők szakszervezete szerint. A tüntetők a városban sétálva így dühöngtek: „Vonják ki az Airbnb-t a környékünkről."

Mallorca fővárosában, Palmában a tüntetők plakátokat lobogtattak, amelyeken az alábbi üzenetek szerepeltek: „Mallorca nem eladó" és „Nincs ház ember nélkül, se ember házak nélkül". A turizmus rendkívül fontos Spanyolország számára, tavaly 94 millió látogatója volt, ebből legalább 17,5 millió brit volt, így a világ második leglátogatottabb országa Franciaország mögött.

A helyi önkormányzatok már megkezdték saját fellépésüket a rövid távú bérbeadásokkal kapcsolatban, például Barcelonában, ahol a tisztviselők ígéretet tettek arra, hogy 2028-ig fokozatosan megszüntetik a 10 000 rövid távú bérbeadási engedélyt, amelyek közül sokat olyan platformokon hirdetnek, mint az Airbnb. A tüntetők vezetője azonban kifejtette, hogy az ehhez hasonló akciók ellenére a polgári zavargásokat folytatni kell, mert semmi sem változott a tavalyi tüntetés óta.

Turisták veszélyben?

Spanyolországban erősödik a turistaellenes retorika, és az év elején egy megdöbbentő tábla jelent meg Tenerifén, amely azzal fenyeget, hogy „megöl egy turistát". A falra festett graffitiről készült felvételt az Islas de Resistencia nevű csoport tette közzé az interneten, amely „a Kanári-szigeteken zajló társadalmi mozgalmak emlékének helyreállítására irányuló projektként írja le magát".

Ennek ellenére sok szervezet, amely tiltakozik a spanyol helyi lakosok nehéz lakáspiaci körülményei ellen, szeretné hangsúlyozni, hogy nem antiturista, és már nagyon várják a turistákat ezen a nyáron.
Egyikük az 52 éves Javier Barbero, aki a mallorcai Banc de Temps kollektíva egyik vezetője. A The Mirror című lapnak elmondta:

Spanyolország nagyvárosaiban idén is zajlanak a tüntetések a tömegturizmus ellen Forrás: NurPhoto via AFP/Albert Llop/NurPhoto/Albert Llop

A tüntetések vezetője is kitart amellett, hogy a tüntetések nem turistaellenesek, hanem egy fenntartható turisztikai modell megvalósításáról szólnak, amely jobb életminőséget biztosít a helyieknek.

Azt mondta: „Hiszünk a minőségi turizmusban, amely tiszteletben tartja környezetünket, kultúránkat és lakóinkat. Amit azonban már nem tudunk elviselni, az a tömegturizmus egy olyan modellje, amely romboló hatással van a lakhatásra és az életminőségre. Bátorítjuk a turistákat, hogy látogassanak el hozzánk, de arra is kérjük őket, hogy legyenek tisztában a helyzettel, és támogassanak egy felelősségteljesebb és fenntarthatóbb turisztikai modellt."

Komoly tüntetések zajlottak a napokban is:

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.