Európában is megjelent a halálos majomhimlő

halálos majomhimlő
PUBLIKÁLÁS: 2024. augusztus 16. 10:01

Miután a WHO globális vészhelyzetet hirdetett a kelet-és közép Afrikában tomboló majomhimlő (mpox) járvány miatt, egy nap múlva a magas halálozási rátával rendelkező vírus Európában is megjelent. A betegség első Afrikán kívüli diagnosztizálása Svédországban történt.

Európában is megjelent a halálos majomhimlő - illusztráció Forrás: Shutterstock/Dotted Yeti

Mi is beszámoltunk róla, hogy a majomhimlő (mpox) járvány aggasztó méreteket ölt Afrikában, ráadásul most a mutálódott, súlyosabb variánsa terjed. A kutatók aggodalmukat fejezték ki, hogy a járvány globális méreteket ölt és íme, megjelent az első Afrikán kívüli fertőzés Svédországban.

„Ez az Mpox-Klade I első olyan előfordulása, amelyet Afrikán kívül jegyeztek fel. Az illető egy olyan afrikai régióban fertőződött meg, ahol ez a változat súlyos járványt okozott" - közölte Olivia Wigzell, a svéd közegészségügyi hivatal vezetője. Hozzátette, hogy a svéd lakosság nincs veszélyben az egy eset miatt.

Szerdán az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nemzetközi horderejű egészségügyi veszélyhelyzetet rendelt el a majomhimlő Afrikában terjedő új variánsa miatt. A WHO főképpen egy olyan vírusvariáns miatt aggódik, amelyet 2023 végén mutattak ki a Kongói Demokratikus Köztársaság keleti részén. Az Mpox-Klade I változat Ib jelű alvariánsáról van szó. Bár részletekbe menő tanulmányok még nem készültek, szakemberek abból indulnak ki, hogy fertőzőbb és súlyosabb megbetegedést idézhet elő az eddig ismert variánsoknál.

Az Mpox-Klade I változat az utóbbi hetekben a Kongói Demokratikus Köztársaság mellett Ugandában, Ruandában, Burundiban és Kenyában is megjelent. "Világos, hogy létfontosságú az összehangolt nemzetközi fellépés a járványkitörés megfékezése és emberéletek megmentése érdekében" - húzta alá Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója.

A Kongói Demokratikus Köztársaság csütörtökön közölte, hogy az év eleje óta a vírus már legkevesebb 548 ember halálát okozta az országban - írja az MTI.

Így terjed a majomhimlő

A majomhimlő szoros érintkezéssel terjed, például szexuális úton, bőrről bőrre történő érintkezéssel, valamint egy másik személyhez közel állva beszélgetéssel vagy légzéssel.

Ha többet szeretnél megtudni a majomhimlőről, nézd meg az alábbi videót:

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.