Franciaországban folytatódik a koronavírus-járvány ötödik hulláma miatt elrendelt korlátozások feloldása – erősítette meg Gabriel Attal kormányszóvivő. Több mint két hónap után újra kinyithatnak az éjszakai szórakozóhelyek és diszkók, ismét lehet állva fogyasztani a vendéglátóhelyeken, és engedélyezett az étel- és italfogyasztás a közlekedési járműveken, a stadionokban, a színházakban és a mozikban.
A koncertek álló közönséggel történő megtartása azonban egyelőre még bizonytalan, miután sok a kiszámíthatatlan tényező – mondta az AFP hírügynökségnek Daniel Colling, a párizsi, nantes-i és toulouse-i Zénith csarnokok működtetője. "A tavaly elhalasztott sok esemény miatt 2022-ben 20 százalékkal több koncert lesz" – tette hozzá.
Az oltottsági igazolás bemutatása azonban továbbra is kötelező az ötvennél több főt fogadó nyilvános rendezvényeken a 16 év felettieknek, kivételt jelentenek az egészségügyi intézmények és a politikai rendezvények. A kormány reméli, hogy március végén, április elején ez a kötelezettség is feloldható lesz.
Kedd óta az oltottsági igazolásra egyébként új szabályok érvényesek: az emlékeztető, harmadik adagot legkésőbb négy hónappal fel kell venni a második adag után.
Kivételt képez, ha a dokumentum tulajdonosa időközben elkapta a fertőzést. A második és harmadik adag közötti maximális időtartam eddig hét hónap volt. Hivatalos adatok szerint mintegy 4 millióra tehető azok száma, akik a hét folyamán elveszthetik az oltási igazolásuk érvényességét, miután több mint négy hónapja vették fel a vakcina második adagját, és még nem jelentkeztek a harmadik adagért. Az oltásra jogosultak 95 százaléka megkapta a vakcina első adagját, s 70 százaléka mindhárom adagot felvette.
Az elmúlt tíz napban a naponta feltárt új esetek száma a felére csökkent, az elmúlt 24 órában 142 ezer új fertőzöttet regisztráltak, a kórházakban naponta felvett fertőzöttek száma pedig 25 százalékkal kevesebb, mint tíz nappal ezelőtt, de még mindig majdnem olyan sokan vannak kórházban, mint az első hullám tetőzésekor: 31 ezer fertőzöttet ápolnak kórházban, az intenzív osztályokon viszont feleannyi, 3300 súlyos beteg fekszik, mint a korábbi hullámok tetőzésekor, írja az MTI.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.