Soha ennyire gyorsan nem forgott még a Föld

tudomány
PUBLIKÁLÁS: 2021. január 13. 13:59

A mérések kezdete óta nem forgott még ilyen gyorsan a Föld, aminek eredményeként tavaly a valaha volt legrövidebb napot rögzítették a tudósok - derül ki a phys.org cikkéből.

Forrás: Free-Photos/pixabay.com

Egy nap hozzávetőlegesen 86 400 másodpercig tart, és az atomórák néhány évtizeddel ezelőtti megjelenésétől kezdve a nap hossza milliszekundumos pontossággal mérhető. Az adatok pedig arra engednek következtetni, hogy a bolygó forgásának sebessége korántsem állandó, valójában sokkal inkább változó, mint azt korábban gondolták.

Volt egy időszak, amikor a Föld egy kicsit lelassult, ez egészen tavalyig tartott, amikor viszont felgyorsult, annyira, hogy július 19-én minden idők legrövidebb napját dokumentálták, ami nem kevesebb, mint 1,4602 milliszekundummal volt rövidebb a szokásosnál.

A tudósok szerint ugyanakkor aggodalomra nincs ok, a bolygó forgását rendszerint számos tényező befolyásolja, mint a hold vonzása, a havazás mértéke és a hegyek eróziója. Ugyanakkor kérdés, hogy a globális felmelegedés befolyásolhatja-e a Föld forgását a hóolvadással.

Az informatikusok biztos, hogy nem örülnek a változó sebességnek, mert a modern technológia nagy részéhez szükség van a pontos, vagy valódi időre. Olyan javaslatok is érkeztek már, melyek szerint a hivatalos időmérést át kellene állítani a mostani a napidőről az atomidőre.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.