Ezek a különleges coloradói ragadozók is megkapják az oltást

Colorado
PUBLIKÁLÁS: 2021. január 02. 13:34

A feketelábú görényeket (Mustela nigripes) egy ideig teljesen kihaltnak hitték, jelenleg a veszélyeztetett fajok csoportjába tartoznak, ezért is fontos a védelmük. Coloradóban már 120 példány kapta meg a kísérleti, állatorvosi oltást - adja hírül a livescience.com.

Feketelábú görény - illusztráció Forrás: PublicDomainImages/pixabay.com

A görényeket, a szintén a menyétfélék családjába tartozó nyércekhez hasonlóan szintén nagyban fenyegti a koronavírus. A hasonló helyzetek, mint amilyet a nyércek esetében látunk, többek között azért is veszélyesek, mert amikor a vírus emberek és állatok között terjed, több lehetőség van a mutációk kialakulására, emellett a ragadozók a többi állatot is megfertőzhetik.

A fekete lábú görények az északi Magas-Alföld gyepein honosak, és miután kihaltnak hitték őket, 1981-ben ismét találtak belőlük néhány példányt Wyomingban, ezután fogságban kezdték tenyészteni őket, majd visszaengedték a vadonba az állatokat, ennek a programnak köszönhetően a becslések szerint ma mintegy 370 feketelábú görény él szabadon.

Alacsony számuk és koronavírus iránti érzékenységük miatt a természetvédők attól tartottak, hogy a járvány veszélyezteti a populáció helyreállását, ezért a coloradói Fort Collins közelében fekvő Feketelábú görény Természetvédelmi Központ munkatársai még a nyár végén kezdték oltani a fogságban tartott tenyészállományt egy kísérleti vakcinával, mely eltér az embereknek eddig engedélyezett oltásoktól. Ez a vakcina a tüskefehérjét és az immunválaszt elősegítő adjuváns (hatásnövelő) kémiai anyagot tartalmaz, nem pedig az emberi oltásban használt mRNS platformot.

Forrás: PublicDomainImages/pixabay.com

A központ most fejezte be az oltási programot, de 60 görényt nem oltottak be arra az esetre gondolva, hogyha az oltással mégis problémák adódnának. Eddig a beoltott görények egészségeseknek tűnnek, és a tesztek kimutatták az antitesteket a vérükben. Azt azonban még nem tudni biztosan, hogy ez a vakcina valóban véd-e a betegség ellen, mert a görényeket érintő hatékonysági vizsgálatok még nem zárultak le. Ezek a hatékonysági vizsgálatok lényegében megegyeznek az embereken végzett, 3. fázisú vizsgálatokkal, amelyek a közelmúltban lehetővé tették a Pfizer és a Moderna vakcináinak engedélyezését.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.