
Természetes, hogy a külföldre utazás idején tovább zajlik az élet, mi pedig szeretnénk - ha nem is ugyanúgy -, de hasonló módon internetezni és telefonálni, mintha otthon lennénk. Ennek azonban nagy ára lehet, amivel a telefonszámla részletezőjében szembesülhetünk. Kerüljük el, hogy magasak legyenek a mobil díjak külföldön, például azzal, hogy odafigyelünk a következő pontokra:
Külföldön nem árt résen lenni a telefonhasználattal, hiszen akár pár tíz perc alatt borsos összeget lehet összehozni, ha úgy használjuk a mobilt, mintha otthon lennénk. Első lépésként például ellenőrizzük, hogy az ország, ahova utazunk, melyik roaming zónába tartozik. Az EU-ban, illetve az 1-es díjzónában a hazai szolgáltatók időszakos tartózkodás esetén nem számolnak fel többletdíjat, ám a többi zónában komoly költségekkel kell számolni.
Amikor átlépjük a 2-es, 3-as vagy egyéb zónába tartozó ország határát, az ottani szolgáltató SMS-t küld, és ebben tájékoztat az érvényes roamingdíjakról. Ezt az üzenetet ne hagyjuk figyelmen kívül, hiszen ebből tudhatjuk meg, milyen költségekre számíthatunk telefonálás, SMS-küldés vagy a mobilinternet használata során. Ezeknek az információknak megfelelően érdemes telefonozni, és figyelembe venni a mobiltelefon-használatot.
Ha a kiruccanás alatt több múzeumot vagy egyéb intézményt is meglátogatunk, továbbá olyan helyekre ülünk be enni és inni, ahol van wifi, akkor korlátozzuk erre az időre az internetezést. Ezt napközben több alkalommal is megtehetjük ilyen módon. Bonyolítsuk a hívásainkat is wifin, azaz telefonálásra is alkalmas üzenetküldő felületeken keresztül. Ezzel a módszerrel nemcsak a számlán spórolunk, de kiélvezhetjük az offline pillanatokat is.
Ha be van kapcsolva az automatikus időzóna vagy helymeghatározás, a telefon rendszeresen kommunikál a GPS-szel és a mobilhálózattal, ez különösen akkor jelenthet pluszköltséget, ha nincs wifi, a mobilnet pedig folyamatosan be van kapcsolva. Állítsuk be inkább manuálisan az időt és a időzónát, illetve kapcsoljuk ki a helymeghatározást, amikor nincs rá szükségünk, mert ez az adaton kívül magát a készüléket is nagymértékben merítheti.
Ha gondoskodunk a legfőbb adatforgalmat kímélő beállításokról, kézzel választjuk ki a hálózatot, és időnként repülőmódba tesszük a mobilt, azzal megakadályozhatjuk, hogy a telefon automatikusan csatlakozzon drága hálózatokra, például egy hajón, vagy határ menti régiókban. Ez különösen rizikós lehet tengerparti, illetve több országot érintő körutazás esetén, amikor a készülék véletlenül költséges roaming zónához kapcsolódhat.
Ha hosszabb ideig tervezünk külföldön lenni, érdemes lehet ottani mobilinternetet vásárolni. A helyi szolgáltatók gyakran kínálnak olcsó, előre fizetett mobilinternet csomagokat, melyeket akár a reptéren, boltokban vagy online is megvásárolhatunk. Ha a készülékünk támogatja, az eSIM különösen kényelmes megoldás lehet, mivel ezzel nem kell fizikailag SIM kártyát cserélni. Ellenőrizzük a telefonunk hálózatfüggetlenségét, és azt is, hogy a helyi csomag milyen sebességet, adatkeretet kínál.
További tippeket találhatsz az utazás alatti mobilhasználatról ebben a videóban:
Talán ezek a cikkek is érdekelnek:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.