Az Oroszlánfóka hadművelet, amitől mindenki rettegett - Így akarta Hitler térdre kényszeríteni Angliát

második világháború
PUBLIKÁLÁS: 2025. július 16. 19:15
85 évvel ezelőtt történt: a Harmadik Birodalom tervei között szerepelt Nagy-Britannia megszállása, amelyhez a németek egy merész tervet dolgoztak ki. Az Oroszlánfóka hadművelet a második világháború egyik legambiciózusabb, ám végül meg nem valósult inváziós terve volt.

1940 nyara, Anglia. Hunyd be a szemed, és képzeld el, ahogy a napsütötte tengerparton sétálsz egy reggel, amikor hirtelen német katonák szállnak partra a strandon. Hajmeresztő, nem igaz? Nos, épp egy ilyen, filmbe illő terven dolgozott Hitler vezérkara a második világháború első felében: ez volt az Oroszlánfóka hadművelet, más néven a Seelöwe. De hogy ez az ambiciózus terv miért maradt csupán papíron, és miben volt igazán rendkívüli? Nos, ennél színesebb részekkel aligha szolgált a világháborús történelem!

Oroszlánfóka hadművelet, csapatszállító hajók, tenger
Az Oroszlánfóka hadművelet, a németek nagyszabású terve, hogy térdre kényszerítsék Angliát, végül a fejetlenül megszervezett tervek miatt meghiúsult.
Fotó: Photo 12 / Getty Images

Az Oroszlánfóka hadművelet neve ma is fel-felbukkan, ha szóba kerül, mi mindennel próbálták a nácik legyőzni a briteket. Már önmagában a hadművelet terve is egy óriási káosz volt: légierő, tengerészet, partraszállás, titkos előkészületek és egy csomó baklövés. De lássuk, hogyan akartak átkelni a németek a tengeren, és miért fulladt kudarcba már maga a próbálkozás is!

Nácik a strandon? – Az Oroszlánfóka hadművelet, ahogy még nem hallottál róla

Az egész azután pattant ki Hitler fejéből, hogy 1940 tavaszán a németek átgázoltak Európa nyugati felén. Franciaország már elesett, a britek pedig, mondhatni, épp hogy elérték a kompot Dunkerque-nél. Hitler azt hitte, ha lendületes csapás mér Londonra, az angolok inkább rábólintanak a béketárgyalásra, minthogy végignézzék, ahogy német katonák ellepik Sussexet.

Oroszlánfóka hadművelet, csapatszállító hajók, tenger
Bár a hadművelet megvalósítását Hitler félretette, annak végrehajtásáról a háború végéig nem tettek le a németek.
Fotó: Mirrorpix / Getty Images

De ha már háború, legyen benne egy kis csavar is! A német vezérkar olyan partraszállást tervezett, amitől még az angol csatorna is hideglelést kapott volna: Dover és Brighton környékén akartak lecsapni egy légideszant és vízi invázióval. Olyasmi lett volna ez, mint D-nap, csak fordítva – a támadók a németek, a védekezők a britek, és normandiai helyett „angliai partraszállás” néven híresült volna el az egész.

Hadihajók, aknák és kacifántos logisztika: minden, ami csak megnehezíthetett egy tervet

Nem aprózták el: 38 hadosztály, több ezer vízi jármű, és rengeteg repülő állt volna rajtra készen. Csakhogy a német haditengerészet, az Erich Raeder vezette Kriegsmarine vezérei már az első pillanatban rámutattak: a brit Királyi Haditengerészet igencsak odacsapna, ha valaki átsiklana az egyébként is aknamezőkkel védett csatornán. A németek ezért inkább komphajókat (igen, civil kompokat!) terveztek bevetni, mert a haditengerészetük a brit flottához képest gyenge volt.

Oroszlánfóka hadművelet, Erich Raeder, korabeli fotó
Erich Raeder admirális, a Kriegsmarinét 1943 januárjáig irányító parancsnok. Lefokozása után helyét Karl Dönitz vette át.
Fotó: Roger-Viollet via AFP / AFP

De ami igazán megnehezítette a dolgot, az a logisztika volt. A németek még azt sem tudták pontosan, hogyan szállítanák partra azt a több tízezer katonát, miközben a csatornát megtöltötték a brit rombolók, az angol égbolton pedig Spitfire vadászgépek, és bombázók cirkáltak. Ilyen ellenséges környezetben szinte lehetetlennek tűnt a terv kivitelezése.

Oroszlánfóka hadművelet, csapatszállító hajók, tenger
A több részműveletből és előkészítő műveletből álló Oroszlánfóka hadművelet indításának időpontját előreláthatólag 1940. szeptember 15-re, majd későbbre tűzték ki.
Fotó: Mirrorpix / Getty Images

Az „Angliai csata” – avagy amikor a repülők döntötték el a háborút

Nem árulunk el nagy titkot: a dolog ott bukott el elsősorban, hogy előbb a Luftwaffénak (német légierőnek) kellett volna megsemmisítenie a brit légierőt. Ez volt a híres angliai csata. Hitler el is várta Göringtől, hogy egy hónap alatt padlóra küldje a briteket – a valóság viszont máshogy alakult. A brit pilóták kitartása, a radarhálózat, és persze Churchill pimasz optimizmusa miatt a Luftwaffe egyre több repülőgépet veszített, miközben a szigetország sem tört meg.

Szeptember 17-én végül jött a hír: Hitler – előbb ideiglenesen, később véglegesen – fiókba rakta a partraszállási terveket. Megkönnyebbülés Angliában, csalódottság Berlinben. Az Oroszlánfóka hadművelet végül sosem valósult meg, csak egy újabb „mi lett volna, ha” fejezet lett a történelemben. Csakhogy, mint tudjuk, a történelemben nem létezik a „mi lett volna, ha” problematika, hiszen a múlt eseményeit a megtörtént tények formálják, nem az önmagukban maradt lehetőségek.

Elfeledett támaszpontok és a német megszállás kényszerű lépései

S bár Hitler 1940-ben elnapolta az Anglia elleni inváziós tervet, az Oroszlánfóka hadműveletet, ennek ellenére utána sem hagyta nyugodni a lehetőség. Miután a németek elfoglalták a Csatorna-szigeteket, úgy döntöttek, hogy onnan erődítik meg állásaikat. Így alakult ki az egyik legfélelmetesebb védelmi vonal, több száz lőállással és erődítménnyel, amelynek célja az volt, hogy a németek akár innen is fenyegethessék a briteket, és megakadályozzák a szövetségesek partra szállását.

Oroszlánfóka hadművelet, Adolf Hitler, Erich Raeder
Adolf Hitler és Erich Raeder admirális, a haditengerészet parancsnoka.
Fotó: dpa Picture-Alliance via AFP / AFP

Ez persze végül több legendát is szült: volt, hogy itt több ágyú volt, mint egész Normandiában! Orosz foglyok, lengyelek és még spanyolok is dolgoztak az erődítéseken, hogy a németek bármikor készen álljanak arra, ha ismét támadni kellene. A helyieket pedig sokáig vádolták együttműködéssel – de hát, amikor a háború a küszöbön áll, nem sok választás marad.

A német erődítések egy része ma is áll, turistalátványosságként, vagy csak rozsdásodó kőhalmazként emlékeztet egy meghiúsult partraszállásra. Az egyedülálló Csatorna-szigeteki helyzet miatt viszont Londonban sokáig ment a találgatás: vajon tényleg lehetett volna német bázis brit földön?

Oroszlánfóka hadművelet, Erich Raeder, német haditengerészeti tisztek
Raeder maga nem támogatta a Seelöwe hadműveletet, a Brit-szigetek tervezett német lerohanását, mivel kételkedett a La Manche-csatorna feletti német légi fölény kivívásának lehetőségében.
Fotó: Roger-Viollet via AFP / AFP

Mi lett volna, ha a németek partra szállnak Angliában? Elképzelt forgatókönyvek Anglia sorsáról

A hadművelet lehetséges sikerén ma is vitatkoznak történészek, katonák, hobbisták… és persze a brit bulvársajtó. 1974-ben a Sandhursti Királyi Katonai Akadémia szimulálta az Oroszlánfóka hadműveletet azzal a feltétellel, hogy a Luftwaffe soha nem szerzi meg a teljes légi fölényt. A gyakorlat szerint a partra szálló német csapatokat a brit nemzeti gárda és hadsereg visszaverte volna, végül pedig a brit haditengerészet és a légierő megakadályozta volna a német utánpótlást, így a megszállók kénytelenek lettek volna feladni állásaikat vagy evakuálni csapataikat. Ez a szimuláció visszaigazolta a németek 1940 késő őszi döntését, hogy elvetették az inváziót.

Az Oroszlánfóka hadművelet pedig végül így maradt meg: egy grandiózus, de soha meg nem valósult történelmi „baklövés”. Egy hadművelet, amitől a britek talán rettegtek, amit a németek átgondolatlanul tervezgettek, de végül mindkét fél fellégezhetett, hogy (legalább ezen a fronton) soha nem ment semmi élesben.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.