
Mozgó múmiára gondolva elsőként A Múmia című film élő-halottja jut eszünkbe, és bár ezúttal nem életre kelt holttestekről van szó, a valóságban is előfordul, hogy egy-egy mumifikált tetem megmozdul. Az egyik legismertebb ilyen eset az angliai Manchester Múzeumban történt, ahol egy ókori egyiptomi szobormúmia – pontosabban egy balzsamozott tetem – több nap alatt lassan, magától elfordult egy vitrinen belül, miközben a környezetében semmi sem mozdult meg. Hasonló rejtélyes mozgásokról számoltak be Olaszországban, a híres Rosalia Lombardo esetében is. A spanyolnáthában 1920-ban elhunyt olasz kislány holttestén néha úgy tűnik, mintha kinyílnának a szemek. Bár egyes tudósok a levegő páratartalmára és a fényviszonyokra hivatkoznak magyarázatként, sokan máig nem tudják biztosan, mi okozza ezeket a furcsa aktivitásokat – és hogy valóban puszta véletlenről, vagy valami többről van-e szó. Nézzük meg közelebbről ezeket az múmiákkal kapcsolatos rejtélyes eseteket!
A manchesteri „mozgó múmia” – a Neb-Senu szobor rejtélye
Az egyik legismertebb eset a Manchesteri Múzeumban történt. Egy 4000 éves egyiptomi szobrocskáról, amely Neb-Senu nevét viseli, felvétel is készült, amint napközben lassan, szinte észrevétlenül 180 fokot fordul a tengelye körül – magától, zárt vitrinben. A múzeumi dolgozók először tréfára vagy vibrációra gyanakodtak, ám a tudósok sem tudtak konkrét választ adni: a múmia alatta lévő üvegfelület tökéletesen sík volt, rezgést nem mértek, és huzat sem érhette a tetemet. A videó ma is visszanézhető – és valóban, a szobor mozog.
A capuccinók múmiái – nyitott szemmel „figyelnek”?
A szicíliai Palermo városában található Capuchin katakombák nem mindennapi hely: közel 8000 természetes módon mumifikálódott test pihen ott. A legismertebb közülük Rosalia Lombardo, egy kétéves kislány teste, aki 1920-ban hunyt el – és akit a világ egyik „legszebb múmiájaként” tartanak számon. Ami meglepő, hogy a látogatók, sőt egyes kutatók szerint is a kislány szeme időnként kinyílik. Fotókon és videókon is látható, hogy a szemhéja nem teljesen zárt, néha mintha résnyire felpattanna – amit sokáig paranormális jelenségként értelmeztek. Ma már úgy vélik, ez egy optikai illúzió lehet, amit a beszűrődő fény és a test pozíciójának kombinációja okoz – de a nyugtalanító érzés így is megmarad.
Peru, Chile, Egyiptom – más helyeken is mozognak a múmiák?
Több múzeumi beszámoló szól arról, hogy néhány ősi múmia testhelyzete idővel megváltozik, karjuk kissé elmozdul, fejük más szögbe fordul. Erre sokszor logikus magyarázat adható – a levegő páratartalma, a gravitáció, a szarkofág vagy koporsó elmozdulása –, de akadnak olyan esetek is, amelyeket nem sikerül teljes bizonyossággal megmagyarázni. Egyes perui sírokba visszatérve a régészek például más pózokban találták a múmiákat, mint ahogyan azokat korábban dokumentálták.
A tudósok zöme igyekszik racionális magyarázatot adni ezekre a jelenségekre: általában mikrorezgéseket, légnyomás- és hőmérséklet-változást sejtenek a háttérben. Mégis, sok esetben semmilyen műszeres mérés nem támasztotta alá ezeket az elméleteket; és valljuk be: amikor egy 4000 éves szobor mozog, vagy egy múmia „kinyitja a szemét”, nehéz nem valamilyen túlvilági dologra gondolni. Lehet, hogy valóban csak a természet játéka csap be minket, de az is lehet, hogy olyasmiről van szó, amit életünkben sosem leszünk képesek megérteni. Egy biztos: a világ múmiái még mindig rejtenek olyan titkokat, amelyeket a modern tudomány sem tud teljes bizonyossággal megfejteni.
Ezek is érdekelhetnek:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.