Iskolai éveink során megismerkedtünk a gravitáció fogalmával, ennek kapcsán pedig felmerült Sir Isaac Newton neve, aki 1666-ban azon törte a fejét, vajon az alma miért mindig lefelé esik és nem fölfelé vagy oldalra. A fizikus azt gyanította, hogy egy bizonyos erő hat a gyümölcsre, ami azt lefelé húzza.
Newtonnak végül évekkel később sikerült alátámasztania elméletét, miszerint a gravitáció egy olyan vonzóerő, ami lehetővé teszi például, hogy a bolygók a Nap körül keringjenek. Ez adott magyarázatot arra is, hogy az alma miért esik lefelé. De mi van, ha azt állítjuk, vannak olyan helyek a Földön, ahol a gravitáció egyszerűen nem működik?
A ladakhi Magnetic Hill, azaz a mágneses dombként is ismert földrajzi hely, ahol az autók mintha felfelé gurulnának. Az itt található autópálya 4200 méter magasan fekvő szakaszán ugyanis olyan, mintha teljesen megszűnne a gravitáció. Valójában azonban az optikai csalódás miatt tűnik úgy, mintha a járművek felfelé gurulnának, ebben a táj domborzata és a horizont vonala játszik hatalmas szerepet.
A Hoover-gát egy Nevada és Aizona határán található óriási vízerőmű, ahol szintén mintha megszűnne a gravitáció. Ugyanis, ha a széléről vizet akarsz önteni, olyan, mintha a víz felfelé és nem lefelé folyna. Ez annak tudható be, hogy a hatalmas betonszerkezet miatt a helyen eluralkodtak a felfelé irányuló légáramlatok, melyek elég erősek ahhoz, hogy felfele vigyék a könnyebb dolgokat.
Az Örményországban található Aragac-hegyet az egyik legbizarrabb nulla gravitációs helyként tartják számon. Az ide látogatóknak ugyanis nem mindennapi optikai csalódásban lehet részük, hiszen az úton az autók felfelé gurulnak, a víz pedig ellentétes irányba folyik. Az illúziót a táj hozza létre.
A világon több fordított vízesés is létezik, amelyeket az egyik legfurcsább természeti jelenségként tartanak számon. Az Indiában található természeti képződményt nézve úgy tűnik, mintha a víz felfelé esne, amit azonban az erős, felfelé áramló szelek befolyásolnak, így okozva lenyűgöző optikai csalódást.
A Santa Cruzban található Mystery Spot egy olyan turisztikai célpont, ahol szintén megváltoznak a fizikai törvényei. A helyet még 1939-ben fedezték fel, ahol mintha az emberek megdőlve állnának, a tárgyak pedig felfele gurulnának. A szakértők ezt a furcsa illúziót a domborzati tényezőkkel magyarázzák, amik miatt olyan, mintha egy alternatív világba csöppentünk volna.
Az alábbi videó a Santa Cruzban található Mystery Spotot mutatja be:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.