Egy orvos rántotta le a leplet arról, hogy miért is nem szabad zuhanyzás közben pisilni.
Az orvosok sürgős egészségügyi figyelmeztetést adtak ki a zuhany alatti vizelésről, mivel az vizelet-inkontinenciát okozhat, egyes esetekben pedig akár vesekárosodást is.
Dr. Teresa Irwin amerikai uronőgyógyász a TikTok segítségével próbálja megakadályozni, hogy az emberek folytassák ezt a szokást, amelyet a közvélemény-kutatások szerint a lakosság 60-80 százaléka gyakorol. A 90 000 követőjével megosztott klipben Dr. Irwin azt állította, hogy a zuhanyozás közbeni vizelés edzi az agyat arra, hogy a folyó víz hangját a vizelési ingerhez társítsa.
„Ez olyan, mint Pavlov kutyakiképzése, ahol minden alkalommal, amikor meghallják a csengő hangját, elkezd folyni a nyáluk” – mondta. „Szóval minden alkalommal, amikor kezet mosol, zuhanyozol, mosogatsz, ha folyik a víz, a hólyagod »nyáladzni« kezd, mert pisilni akar.”
Hosszú távon ez felboríthatja a szervezet belső hólyagszabályozását, ami gyakori vizelési ingerhez vezethet. De ez nem az egyetlen lehetséges egészségügyi kockázat, ami a zuhany alatti vizeléshez kapcsolódik. Egyes szakértők arra figyelmeztetnek, hogy az így élő nők húgyúti fertőzéseket és akár veseelégtelenséget is kockáztathatnak.
Míg a férfiak húgyhólyagját a prosztata támasztja meg álló vizeléskor, a nőknek nincs ilyen luxusuk. Azok a nők, akik állva vizelnek, extra terhelésnek teszik ki a medencefenék izmait, ami ahhoz vezethet, hogy a hólyag nem ürül ki. Ez a visszamaradt vizelet, amelyet orvosi nevén vizeletretenciónak neveznek, számos egészségügyi problémához vezethet.
Dr. Alicia Jeffrey-Thomas, egy bostoni székhelyű medencefenék-terapeuta korábban arra figyelmeztetett, hogy a nők „nem arra vannak teremtve, hogy állva pisiljenek”.
„A medencefenék izmai nem fognak megfelelően ellazulni, ami azt jelenti, hogy nem fogjuk tudni megfelelően kiüríteni a hólyagunkat” – mondta.
A zuhany alatti vizelés egy utolsó veszélye, mind a férfiak, mind a nők számára, a bőrfertőzés lehetséges kockázata. Az alsó testrészen lévő nyílt sebek könnyen megfertőződhetnek a vizeletben megbúvó baktériumokkal. A szakértők azonban azt mondják, hogy a kockázat viszonylag csekély, mivel elméletileg a zuhanyból származó víznek el kellene mosnia a vizeletet a sebről.