Nagy szerelmek: még a száműzetést is vállalta szerelméért

Nagy szerelmek: még a száműzetést is vállalta szerelméért

Nagy-Britannia
PUBLIKÁLÁS: 2016. szeptember 04. 09:00
Hamarosan látható a mozikban a United Kingdom című film, amely az afrikai bangwato törzs trónörökösének egy angol lányhoz fűződő szerelmét meséli el.
Bors

Seretse Khama 1921-ben született a bangwato törzs főnökének fiaként. A gyermek négyéves volt, amikor az apja meghalt, a törzs irányítását nagybátyja vette át, aki volt olyan felvilágosult, hogy amikor Seretse abba a korba ért, elküldte Londonba tanulni. 

A mai Botswana területéről származó fiú jelenléte Londonban még nem volt olyan hétköznapi, mint manapság, ám amikor megismerte a Lloyd'snál dolgozó, teljesen átlagos Ruth Williamset, ez a tény nem zavarta őket. Először a Londoni Misszionárius Társaság egy táncos rendezvényén találkoztak, az összhang olyan erőteljes volt közöttük, hogy gyakorlatilag azonnal egymásba szerettek.

Egy évvel később, 1948-ban házasodtak össze, pedig minden és mindenki ellenük szólt. Egyrészt akkoriban még egyáltalán nem volt elfogadott a vegyes házasság, mindenki rossz szemmel nézte a szerelmüket. A brit kormány akkoriban támogatta a Dél-Afrikában éppen hatalomra kerülő apartheidet, amely ennél sokkal kevesebbet sem engedett meg a feketéknek. Ruth családja is ellenezte a frigyet, Seretse be sem jelentette nagybátyjának a döntését, hiszen tudta, hogy nem adná rá áldását, mert az volt a célja, hogy a jogot végzett fiú hazatérése után egy törzsbeli lánnyal kössön házasságot.

Nagy árat fizettek boldogságukért: Seretsét kitiltották hazájából, Becsuánföldről, és megvonták a törzsfőnökséghez való jogát. A dél-afrikai kormány felháborodását fejezte ki az Egyesült Királyság felé a vegyes házasság miatt, a dél-afrikai miniszterelnök egyenesen „undorítónak” nevezte a kapcsolatot. Hét évvel később, 1956-ban enyhült a körülöttük kialakult hatalmas vihar: Seretse és Ruth hazatérhetett, Seretse pedig önként lemondott a trónról.

Tíz évvel később újra politikusként tűnt fel, az 1966-ban a függetlenségét elnyerő Botswana első elnöke lett. Hazája a világ harmadik legszegényebb országa volt, 12 kilométernyi aszfaltozott útja, 22 egyetemi diplomás és 100 érettségizett lakosa volt. Seretse Khama regnálása idején Botswana a világ leggyorsabban fejlődő országa lett: beindította a gazdaságot, fejlesztette az oktatást és az egészségügyet, harcolt a korrupció ellen. Egészségét azonban kikezdte a stressz: szív-, vese- és cukorbeteg lett. Pacemaker-műtétje után nem sokkal derült ki, hogy gyógyíthatatlan hasnyálmirigyrákja van, 1980-ban, 59 évesen halt meg.

Ruth 22 évvel élte túl, gégerákban hunyt el, férje mellé temették, sírkövükön ez áll: Sir Seretse Khama és Lady Ruth Khama, merthogy 1966-ban II. Erzsébet lovaggá ütötte az egykor száműzött, szerelméhez hű férfit.

A párnak egy lánya és három fia született, akik közül az egyik, Ian 2008 óta Botswana elnöke. 

Ha több kell az átlagosnál! Keresse a Borsot a Magazinokkal!

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.