Test és lélek

Így élesszen újra egy csecsemőt!

Bors

Létrehozva: 2016.02.18.

Önnek sikerülne? Ha nem, mindenképp olvasson tovább!

Saját kisbabáját élesztette újra a nyílt utcán egy budapesti nő. Tette mindezt azért, mert kiderült, nincs idő arra, hogy a mentô megérkezzen, minden perccel csökkennek a kicsi esélyei az életre. Minden kisgyermekes szülő rémálma, hogy megszólal a légzésfigyelő riasztója. A szerencsésebbek sosem élik át ezt az érzést, de akivel megtörténik, azok közül is csak kevesen tudják, mit kell tenniük. Egyrészt mert idegesek, másrészt mert a kismamaoktatáson ennél a résznél nem figyeltek oda. Minek? Velem úgysem történhet meg! Pedig sajnos igen, megtörténhet. A Bors most hat pontban foglalta össze, mi a teendő, ha leáll a kisbaba légzése, avagy újraélesztés pontról pontra.

Az életmentés 6 pontja

1. Helyezze a gyermeket szilárd helyre, például a pelenkázóra!

2. A légutakat tegye szabaddá! A ba­ba fejét helyezze normál pozícióba, tegye az egyik kezét a homloká­ra, a másik mutató- és középső ujjával emelje fel az állát! Így a hátraesett nyelv kicsit elemelkedik a garatfaltól, vagyis megnyílik az út a levegő számára. Ha a szájban anyatej- vagy tápszermaradékot lát, törölje ki egy pelenka sarkával!

3. Figyelje meg, van-e önálló légzése a gyermeknek! Hajtsa a fejét a gyermek arca felé, félig a mellkas felé fordulva! Így látja, hogy emelkedik-e a mellkas, és az arcán érzi, hogy kifújja-e a levegőt, illetve hallja, hogy beszívja-e.

4. Ha nem érzékel légzést, ak­kor jön az öt befúvás: a gyereknek mind a száját, mind az orrát be kell terítenie az ajkaival ahhoz, hogy megfelelő módon juttasson levegőt a tüdejébe. Figyelje, hogy emelkedik-e a mellkas! Ha nem emelkedik, a kicsi állát és a fejét pozicionálja újra, egészen addig, amíg a befúvás eredményes nem lesz: megmozdul a mellkas!

5. Az öt befúvás után néz­ze meg, vannak-e életjelek, például mozogni, csuklani kezd, köhög vagy csak egyszerűen lélegzik! Ha nem állt helyre a légzés, el kell kezdeni a mellkaskompressziót. A szegycsont alsó harmadát – kétujjnyira az alsó bordaívektől – két ujjal, határozott mozdulatokkal nyomni kezdjük. Mivel a mellkaskompresszió a szívet helyettesíti, fontos a ritmusa és a mélysége. Te­hát másodpercenként kétszer kell be­nyomni, harminc kompresszió után két befúvásos lélegeztetésre kell váltani, és ezt négyszer megismételni.

6. Ezt követően – ha egyedül vagyunk – hívhatjuk a mentőket. De közben a mellkas kompresszióját ne hagyjuk abba! Ha attól tart, hogy eltörik a baba bordája, gondoljon ar­ra, hogy egyrészt hamar be­forr, másrészt sokkal fontosabb, hogy agykárosodás nélkül meg­ússza az újraélesztést, illetve életben maradjon.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek