Pár napunk maradt, hogy beadassuk az idei influenzaszezonra védettséget nyújtó vakcinát, amelyről megoszlanak a vélemények.
Megkezdődött a visszaszámlálás, hogy még a közelgő influenzajárvány előtt védettséget szerezzünk a rettegett fertőzés ellen. Miért is félünk ennyire ettől a betegségtől?
– Az influenzát vírus okozza, amely folyamatosan mutálódik, ezért évente új oltóanyagot dolgoznak ki ellene a szakemberek. Veszélye épp a változatosságában rejlik.
– A védőoltás egy szezonra nyújt védettséget, ezért tehát hosszú távon csak az érezheti magát biztonságban, aki minden évben kéri az oltóanyagot.
– Az influenzát nemtől, kortól függetlenül bárki elkaphatja. Cseppfertőzéssel terjed, lappangási ideje 1-4 nap között van, de akár egy hét is lehet. Különösen veszélyes a gyermekekre, idősekre, várandós asszonyokra és a krónikus betegségben szenvedőkre.
Azon túl, hogy nem járunk közösségbe, a leghatékonyabban védőoltással védekezhetünk ellene. Ezzel önmagunkat és a környezetünket is óvjuk a kórokozóktól.
– Az oltás beadásától számítva 10-14 napra van szükség a megfelelő védettség kialakulásához.
– Az oltóanyag vényre, patikában vásárolható meg, ára kétezer forint körül van, melyet a háziorvos köteles ingyen beadni az egyénnek.
Vannak különböző rizikócsoportok, melyek tagjai ingyenesen juthatnak hozzá a vakcinához. Többek között az alábbi csoportba tartozók jogosultak térítésmentes védővakcinára:
– Hatvan éven felüli személyek
– Krónikus betegek
– Várandósok
– Egészségügyi intézményekben huzamosabb ideig ápolt egyének
– Egészségügyi dolgozók
– Sertés- és baromfitartással, ezek szállításával foglalkozók, vágóhidakon dolgozók
– Migránsokkal érintkezők
– Azok a három éven felüli gyermekek, akik krónikus betegségben szenvednek vagy tartósan kórházi ellátásra szorulnak.
A nagy kérdés, hogy adassuk be vagy se az oltóanyagot. A választ illetően az orvostársadalom véleménye is megoszlik. Nehezen találni olyan orvost, aki nevét vállalva ki mer mondani negatív véleményt, a Borsnak nyilatkozó orvos is kérte, hogy ne közöljük a nevét.
– A praxisomban beoltott személyek nagy része napokon belül ágynak esett influenzához hasonló tünetekkel és végtaggyengeségek, súlyosabb esetben időszakos végtagbénulások hónapokig fennálltak – mondta a doktor a Borsnak.
Jelen törvények szerint senkit nem lehet kötelezni a beadására, de bizonyos munkakörökben a munkáltató kérheti az oltást, ellenben korlátozhatja
a munkavégzést (pl. immunhiányos betegeket ellátó egészségügyi dolgozók esetében).
– Nemzetközi kutatások pedig feltételezik, hogy a kései autizmus, az Alzheimer-kór gyakrabban fordul elő beoltott személyeknél, és ez még csak a jéghegy csúcsa.
Az ÁNTSZ szakemberei ugyanakkor mindenkit arról biztosítanak, hogy a védőoltás biztonságos, kizárólag a kórokozókra jelent veszélyt.
Leggyakrabban magas láz, hidegrázás, köhögés, torok-, izom-, fej- és végtagfájdalmak kísérik. A beteg gyenge, fáradékony, aluszékony. Előfordulhat hasmenés, hányinger és hányás is kísérő tünetként. A szövődményei miatt nagyon veszélyes betegség. Az izom- és végtagfájdalom, a nem szűnő láz jelzi, hogy nem egyszerű megfázásról van szó. Ha ezeket észleljük, illetve tüneteink 2-3 nap alatt nem enyhülnek, akkor ajánlatos orvoshoz fordulni.
– Kerülje a zsúfolt helyeket, ha ez nem lehetséges, akkor tartsa be a higiénés szabályokat: gyakran mosson kezet, tüsszentésnél és köhögésnél tegye a kezét/zsebkendőjét az arca elé. A zsebkendőt csak egyszer használja! Tömegközlekedési eszközökön kesztyűben, sálunkat az arcunk elé húzva utazzunk!
– Ne adjon üdvözlő puszit senkinek, és ne látogasson betegeket!
– Gyakrabban takarítson és szellőztessen a lakásban!
– Ha betegnek érzi magát, ne engedjen a közelébe senkit!
– Fogyasszon rengeteg vitamint és gyümölcsöt!
– Figyeljen a folyadékbevitelre, a kiszáradás életveszélyes állapot! Szénsavmentes víz és tea bevitele javasolt.
– Sokat pihenjen!
– Tápláló ételeket fogyasszon, ez nem a diéta ideje!
– A patikában recept nélkül kapható meghűléses szereket bátran kipróbálhatja a tünetek enyhítésére.