Javában tart a parlagfűszezon, a következő hetekben erősödhet a pollenkoncentráció. Az ilyenkor szedett gyógyszerek mellett a helyes táplálkozás is enyhíthet a betegek szenvedésén.
Hazánkban a népesség 30 százaléka, körülbelül 3 millió ember szenved az allergiás tünetektől. 2009 óta nincsenek pontos adatok arról, Magyarországon hány embert érinthet a parlagfű-allergia, de becslések szerint körülbelül fél- és egymillió közé tehető a számuk.
Bár az esős időjárás csökkentheti a levegő pollentartalmát, az arra érzékenyeknek még így is orrfolyással, garat- és szemviszketéssel kell számolniuk. Azonban nem ez az egyetlen dolog, ami kellemetlenséget okozhat.
– Fiatalabb koromban imádtam a paprikát, az elmúlt években viszont szinte teljesen leszoktam róla. Télen drága, nyáron pedig viszket tőle a torkom. Sajnos egyre több mindenről kell lemondanom, és ahogy észrevettem, a legtöbb dologról épp az allergiaszezon idején – írta a 28 éves Bakti Márton. A dietetikusok szerint a kettő között valóban van összefüggés.
– Mivel az allergiás időszakban a betegek szervezete komoly terhelésnek van kitéve, sokkal érzékenyebben reagálhatnak bizonyos zöldségekre, gyümölcsökre vagy húskészítményekre. Ilyenkor érdemes kerülni többek között a görögdinnye, a sárgadinnye, a paradicsom, az uborka, a cukkini, a tök, a banán, a napraforgómag, a kamilla, az őszibarack és a nektarin fogyasztását. Ezek mellett fontos odafigyelni a hisztamintartalmú ételek bevitelére is, mint például a mogyoró, a csokoládé, a zsíros sajtok, a kolbász, a szalámi, a füstölt húsok, a citrusfélék, valamint az alkoholos italok. Ha valaki mégis úgy dönt, hogy szeretne ezekből az ételekből fogyasztani, előtte mindenféleképpen hőkezelje azokat – például főzze meg a gyümölcsöket –, ezzel csökkentheti az allergizáló hatásukat – hangsúlyozza Martonosi Adrienn dietetikus.
– A páciensek szervezete már a légköbméterenkénti 15–30 pollenszemcsére is érzékenyen reagálhat, a parlagfűszezon közepén viszont egyetlen növény több milliót bocsát ki magából – fogalmaz dr. Makk László, a Csongrád Megyei Mellkasi Betegségek Szakkórházának tüdőgyógyász és allergológiai szakorvosa.
Mint mondja: sokaknál azonban nem is a parlagfű, hanem a fekete üröm okoz tüneteket, ám a két növény egyszerre virágzik, ráadásul a pollenjeik felerősítik egymás hatását, így nehéz eldönteni, melyik felelős a kellemetlenségekért. A szakember szerint ilyenkor az egyetlen megbízható megoldás, ha az allergia elleni tablettát, szemcseppet és orrspray-t is alkalmazzuk.