Test és lélek

Ez történik a szervezettel ingyen öleléskor

Bors

Létrehozva: 2015.08.09.

Egyre nagyobb divat Magyarországon is ingyen ölelést „osztogatni”. Budapesten, Szegeden és más magyar nagyvárosokban is fel-feltűnnek az ingyen ölelést kínálók. De valóban pozitív hatással jár az ingyen ölelés? A dolog egyáltalán nem egyértelmű.

Az ölelés – mint a társas érintkezés ősidőkből származó, egyik legfontosabb formája – számos pozitív hatást gyakorol a szervezetünkre, de csak akkor, ha az számunkra szimpatikus féllel történik. Amikor megöleljük szeretteinket, barátainkat, oxitocin hormon kerül a véráramba, amely vérnyomáscsökkentő és stresszoldó hatású. Ezért bizonyos körülmények között az ölelés valóban nyugtat.

Az oxitocinnak fontos szerepe van a szülő-gyerek és a házastársi kapcsolat, kötelék kialakulásában. A jól működő párkapcsolatban élőknél több alkalommal is kimutatták az oxitocin megemelkedését. Nőknél a szülés utáni időszakban, a szoptatás idején is megemelkedik az oxitocin szintje, ez erősíti az anya és az újszülött közötti kötődést. A kutatók megállapították, hogy azok a gyerekek, akiket gyakran megölelnek a szüleik, empatikusabbak.

Jürgen Sandkühler neurofiziológus és csapata azonban megállapította, hogy az ölelés csak akkor vált ki pozitív hatásokat, ha a felek bíznak egymásban, és kölcsönösek az érzéseik. Ha nem, akkor az ölelés negatív hatással is járhat. Jó példa erre az idegenek által kínált ölelés, amely akár nagy mennyiségű kortizol, azaz stresszhormon felszabadulásával is járhat. Az ingyen ölelés így akár érzelmi teherként és stresszként is megélhető – ha valaki nem tisztázza le magában időben, hogy valóban akar-e érintkezni ismeretlen emberrel.

„Az ölelés fogyaszt, kérlek, segíts rajtam” – felirattal a tábláján állt ki egy férfi a budapesti Nagykörútra a napokban. Íme, az eredmény:

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek