A játszótéri délutánok, a táborozások és nyaralások idejét beárnyékolhatja a betegség: a hasmenés és a gyomorrontás. Dr. Blazsovszky Matild gyermekorvost kérdeztük, mire érdemes figyelni, hogy elkerüljük a bajt.
– Nyáron a meleg időjárás kedvez a bacilusoknak és azok szaporodásának, így a szülőknek nagyon oda kell figyelniük például arra, hogy megfelelően hűtsék az ételeket, különös tekintettel a tejtermékekre, tojásokra.
Fontos, hogy gyümölcsöt, zöldséget ne fogyasszunk mosatlanul, sőt hallhattunk már olyanról esetről is, hogy a mosatlan gyümölcs nemcsak nyersen fogyasztva, hanem például a gyümölcslevesben vagy fagylaltban is problémát okozott. A mosdóhasználatnál pedig előtte is, utána is mossunk kezet – osztotta meg velünk tapasztalatait dr. Blazsovszky Matild gyermekorvos.
Ha télen indulunk egy hosszabb sétára, kirándulásra, más ételeket csomagolunk magunknak és gyermekeinknek is, mint egy meleg, fülledt nyári napon. Ha egész napos strandolásra készülünk, ahol tudjuk, hogy a táskánk egész nap a füvön, a napernyő alatt fog heverni, nem tanácsos romlandó étellel, például sonkás zsemlével telepakolni a hátizsákot.
Érdemes szárazabb csemegéket, például kekszet vinni uzsonnára. Ha mindenképp ragaszkodunk az otthon készített szendvicsekhez, ajánlatos egy hűtőtáskát beszerezni, ami lehet, hogy több helyet foglal, viszont igen praktikus. Így nem kell aggódnunk, hogy megromlik az étel, miközben a család a vízben hűsöl.
Ha nem belföldön, hanem külföldön képzeljük el a nyári kalandozásokat – akár családdal, akár kettesben vagy barátokkal –, érdemes odafigyelni arra, hogy szabad-e csapvizet fogyasztani az úti célul kiválasztott idegen országban. Nem elég a csapvízre figyelni, hanem arra is, hogy ne kérjünk jégkockát a hűsítő koktélunkba vagy jegeskávénkba, hiszen ez ugyanolyan problémát okozhat, mint egy pohár frissen kiengedett csapvíz.
Ha nyár, akkor fagylalt, játszótér, szaladgálás, hintázás. Egy felhőtlen nap is okozhat problémát, ami miatt napokig nem mozdulhat majd ki a kis lurkó a lakásból. Judit, aki a Honvéd téri játszótéren hintáztatta kisfiát, Regőt, elmondta: ők mindig gyümölcsöt visznek a játszótérre, például szeletelt almát vagy banánt, hiszen ezeknek nagy a nedvességtartalma. Ha a kisfiú megszomjazna, akkor pedig édesanyja vizet ad neki. Egy másik édesanya, Edina nyáron probiotikumot is szokott adni gyermekeinek, hogy így védje őket a kellemetlen meglepetéstől.
De nemcsak az ételből, például a homokozóból is kerülhetnek szervezetünkbe káros baktériumok. Hiába van körbekerítve egy játszótér, az állatok be tudnak mászni, hiszen az ő kedvencük is a homokozó.
– Vonzó időtöltés délutánonként a játszótéren múlatni az időt, vagy otthon a kertben, a teraszon feltölteni a medencét. A gyerekek viszont mindent megkóstolnak, így vigyázzunk arra, hogy rendszeresen tisztítsuk a medencét, a homokozóban pedig arra, hogy a gyerek ne vegye a szájába a homokot. Ajánlatos, hogy a játszótéren legyen a szülőknél kézfertőtlenítő vagy törlőkendő – mondta a gyermekorvos.
Dr. Blazsovszky Matild azt tanácsolta, hogy ha gyomorrontás esetén gyakorivá válik a hányás, azaz háromszor-négyszer is előfordul egy órán belül, akkor forduljunk orvoshoz, hiszen ekkor a kisgyermek folyadék-utánpótlását már nem lehet fenntartani. Ilyenkor gyakori tünet a cserepes száj, a beesett szemek és a bágyadtság, ha ezeket látják a szülők, azonnal orvoshoz kell vinni a gyermeket.