Az agyszövet elsorvadásos betegsége az Alzheimer-kór, amely az időskori szellemi leépülés egyik velejárója lehet. A kór kezelésére nincs elfogadott terápia, de az életminőséget tudják javítani az orvosok. Az alábbi tünetek, jelek gyakori előfordulása utalhat a betegségre.
Ha egyre többször vesszük észre magunkon, hogy elfelejtünk dolgokat, találkozókat, megbeszéléseket mulasztunk el, megfeledkezünk egy határidős munkáról, akkor túl sokat dolgozunk, de ha nem így van, akkor a memóriánkkal van valami baj.
Korábban soha nem bírt egy helyben maradni, hobbijának élt, barátaival találkozott? Most pedig képes órákat ücsörögni egy fotelban vagy a tévé előtt? A megszokott életstílus megváltozása is jel lehet. Az elzárkózás mindig valamilyen pszichés, mentális vagy idegrendszeri problémára utal.
Ha egyre többször téved el, azt veszi észre, hogy el kell gondolkodni korábban ismert útvonalakról is, akkor baj lehet. Ugyanez az időre is érvényes: ha korábban félórás-órás közelítéssel meg tudta mondani, hogy mennyi az idő, most pedig örül, ha a napszakot eltalálja, az nem sok jót jelent.
Nehezen egyensúlyoz a lépcsőn, több lépésből tud csak megfordulni? Esetleg csoszogóvá vált a járása? Mind utalhat az Alzheimerre. Az is jel lehet, ha nehézséget okoz elvenni egy poharat az asztalról, mert gyakran mellényúl.
5. Gyengülő írásbeli vagy szóbeli kommunikációs képesség
Az Alzheimer-kórban szenvedők a korábbinál jóval kevesebbet beszélnek. Igaz, ezt nagyon nehéz önmagunkon megfigyelni, de a környezetünknek feltűnhet, hogy korábban szívesen beszélgettünk, most meg órákig csak hallgatunk egy társaságban. A megszólalásokon is láthatók jelek, a lelassult vagy akár oda nem illő megnyilatkozások is árulkodóak lehetnek. Mint az, ha egyszerű szavak, tárgyak elnevezése egyre sűrűbben nem jut eszünkbe.
Ha egy egyszerű problémát is nehezen old meg, akkor baj van. Ugyanígy, ha nem tudja megtervezni a napját, logikusan időrendbe tenni a teendőket, szintén utalhat valamilyen idegrendszeri rendellenességre, így Alzheimerre is.
A gyakori hangulatváltozások lehetnek a bipolaritás vagy mániás depresszió jelei is, de sajnos benne van a pakliban az Alzheimer is. Ez is olyan tényező, amelyet inkább a közvetlen környezetünkben lévő emberek vehetnek észre, de, ha valaki figyeli a jeleket, akkor beláthatja, hogy baj van.
A leggyakoribb jel, ha nem emlékszik, hogy hová tette a dolgait. Nyilván nem egy tízévente használt útlevélre vagy a harmincadik fülbevalóra kell gondolni, de ha mindennapi használati tárgyak tűnnek el, vagy kerülnek egyre lehetetlenebb helyre (például a tévé távirányítója a hűtőbe, a lakáskulcs a ruhásszekrénybe), mind a betegség jelei lehetnek.
Az ítélőképesség csökkenése egyértelműen árulkodó jel lehet. Elég tág fogalomról van szó, ugyanakkor ez a legveszélyesebb, mert közlekedéskor vagy veszélyhelyzetben tragikus eredménye is lehet, ha nem tudunk jó döntést hozni.
Ha egyre több az olyan feladat, amelyet korábban nevetve megoldott, most pedig nem megy, menjen orvoshoz! Ha dolgozik, ez egyre több munkahelyi hibát jelent, de akár a házimunka vagy főzés kapcsán is megtapasztalhat hasonló jeleket.