Évente közel 10 ezer új vastag- és végbélrákos beteget regisztrálnak Magyarországon. A halálozási arány a betegségben jelentősen csökkenne, ha a lakosság számára elérhetők lennének a jó hatékonyságú szűrővizsgálatok, fogalmazott dr. Végh Éva belgyógyász-onkológus.
Magyarországon jelenleg 100 ezer emberben már benne van az a polip, amely az elkövetkezendő tíz évben vastagbéldaganatot okozhat. A daganatos betegeket képviselő szervezet erőteljesen kampányol amellett, hogy az állam felismerje: finanszírozással, szűrőprogrammal ez a szám jelentősen csökkenhetne.
A lakosságot is igyekeznek meggyőzni, inkább előzzék meg a betegséget, mint hogy már az onkológiára kapják a beutalót.
Magyarországon a legnagyobb probléma, hogy a szűrés célú vastagbéltükrözés – a megelőzés, gyógyítás szinte egyetlen és leghatékonyabb módszere – nem érhető el, államilag nem finanszírozott egészséges, tünetmentes egyének részére, fejtette ki dr. Végh Éva belgyógyász-onkológus, klinikai farmakológus. Pedig a betegség minden 18-20. embert érint.
A kóros folyamat sejtelváltozással kezdődik, amely egy már meglévő polipban vagy polip tetején indul el. Akár évekig is tünetmentes lehet a páciens, mert ezek néhány milliméternél sokszor nem nagyobbak a kezdeti stádiumban. Néha viszont véreznek, így a véres széklet mindenképpen figyelmeztető jel.
– A széklethabitus-változás is gyanús lehet – mondja a belgyógyász, – tehát ha hasmenéses és székrekedéses időszakok fordulnak elő gyakran váltakozva.
A kifejlődött béldaganat behúzza a bélfalat, beszűkíti a járatot, ebből adódik mindkettő. Ekkor a bél megpróbál több folyadékot felszívni, hogy a székletet felhígítva kitolhassa a szervezetből. Ha a háziorvos is indokoltnak látja (hasi panaszok, vagy székletvérvizsgálattal kimutatott okkult vérzés esetén), gasztroenterológiai kivizsgálásra, vastagbéltükrözésre (kolonoszkópia) küldheti a beteget.
A vizsgálat sokakat elrettent, pedig ma már néhány helyen érzéstelenítéssel, bódítással, sőt altatásban is elvégezhető. A szakember tapasztalatai szerint egyénenként változó, ki hogy éli meg a vizsgálatot: annak például, akinek kanyarulatosabb a vastagbele, nagyobb fájdalmat okozhat. – Az endoszkópos vizsgálat közben eltávolíthatók polipok, ezzel megelőzve, hogy azokból rák alakuljon ki – hívja fel a figyelmet a módszer előnyére a belgyógyász.
A műtéti beavatkozás lehet gyógyító célzatú, ha kicsi a béldaganat. Helyileg nagy daganatnál, amit vagy a kiterjedtsége vagy máshol a szervezetben jelen lévő távoli áttétek miatt nem lehet vagy nem érdemes eltávolítani, gyakori a bélelzáródás, ekkor a bél kivarrásával a hasfalra teszik lehetővé a salakanyag távozását a szervezetből.
– Bár a vastagbél- és végbélrákok sebészi ellátása, beleértve bizonyos esetekben az áttétek eltávolítását is, sokat fejlődött az elmúlt évtizedben, a szűrés hiánya miatt még ma is évente 5000 ember hal meg vastagbéldaganat miatt, tudtuk meg a szakembertől.
A vastagbél- és végbélrákoknál alkalmazható daganatgátló gyógyszeres kezelési lehetőségek is sokat fejlődtek. Míg 20 évvel ezelőtt egyfajta gyógyszert tudtak adni ilyen betegeknek, ma már tucatnál több gyógyszerkészítményt lehet alkalmazni, amelyek a rosszindulatú sejtek osztódását hivatottak meggátolni, és az elmúlt tíz évben az úgynevezett célzott terápiák számos fajtája is hozzáférhető a betegeknek. Vannak műtét utáni kezelések, ezek a kiújulást hivatottak megelőzni, valamint palliatívak, amelyek előrehaladott daganatban szenvedő, áttétes betegeknél a túlélés meghosszabbítására, az életminőség javítására szolgálnak.
Rosszindulatú sejtek mindannyiunkban keletkeznek, de az immunrendszerünk felismeri, és többnyire sikeresen elpusztítja ezeket. Legfőképpen a dohányzás, az elhízás, a mozgásszegény életmód, a zsíros, szénhidrátdús táplálkozás emeli a betegség kialakulásának kockázatát.
Mindenképpen mozogjunk rendszeresen, illetve étkezési szokásainkon is érdemes változtatni: fokozott zöldség- és rostfogyasztást, a fehér húsok előnybe részesítését javasolják a szakemberek.
Más uniós országokban az életmód miatt is kevesebb az ilyen beteg, plusz a finanszírozási rendszer más: a magánbiztosítások, s talán a nagyobb egészségtudatosság miatt jobban eljutnak szűrésekre az emberek. Magyarországon magánrendelésen akár 100 ezer forintba is kerülhet a vastagbéltükrözés, mert komoly műszerezettség és jól képzett szakember szükséges hozzá.