Albert Einstein nem csak kiváló tudós volt, minden idők talán legnagyobb koponyája, de nagy humanista is. A civil életében viszont sok hullámvölgyet megélt.
Éppen most vasárnap 136 éve, hogy Ulmban megszületett Albert Einstein egy vallását nem tartó zsidó családban. Albert duci baba volt hatalmas fejjel, és a fejlődése rendkívül lassú volt. Nem kizárt, hogy szokatlan agyfelépítése vagy enyhe autizmusa miatt volt más, mint a többi gyerek. Egy családi legenda szerint igencsak későn megszületett első mondata ez volt:
– A leves túl meleg – közölte a vacsoránál.
A szülei boldogságukban csak annyit kérdeztek, hogy ez idáig miért nem szólalt meg.
– Mert eddig minden rendben volt.
Az nem igaz, amit vele kapcsolatban sokan állítanak, hogy gyenge volt matematikából. Az viszont igaz, hogy első egyetemi felvételijén elbukott, de ekkor mindössze 16 esztendős volt. Egy évvel később befejezte a középiskolát, és már felvették a zürichi főiskolára.
19 évesen beleszeretett szerb osztálytársnőjébe, Mileva Marićba, aki három évre rá terhes lett. A gyermeket Újvidéken szülte meg a legnagyobb titokban, létezéséről az 1980-as évekig nem tudott a tudománytörténet. A jeruzsálemi egyetem kutatói akkor fedezték fel egy levelében, amelyben említést tesz az 1902-ben született Liserl nevű kislányról, akinek sorsa ma is ismeretlen: vagy skarlátban halt meg egyévesen vagy nevelőszülőkhöz adták.
Mileva két fiút szült az egyre elismertebb tudósnak, de kapcsolatuk ezzel egyidejűleg megromlott, elhidegültek egymástól. Einstein szerződést kötött nejével, akit eltartott, de cserébe elvárta, hogy gondoskodjon a tiszta ruhájáról, napi háromszori élelmezéséről, arról, hogy a hálószobája és a dolgozószobája rendben legyen, sőt kikötötte azt is, hogy semmilyen személyes érintkezésre nem hajlandó.
Tizenhat évnyi házasság után, 1919-ben váltak el, Einstein még ebben az évben feleségül vette első unokatestvérét, Elsa Löwenthalt, hűséges ápolóját részleges idegösszeomlása idején. Házasságuk úgy működhetett jól, hogy az asszony szemet hunyt Albert zsémbes természete és nőügyei felett. A tudós leveleiből tudni, hogy hatnál több szeretője volt az Elsával eltöltött megközelítőleg húsz év során, titkárnőjén, Betty Neumannon kívül volt egy Estella, egy Ethel, egy Toni és egy Margarita nevű kedvese is, a többieket csak kezdőbetűvel jelölte a leveleiben.
Apaként sem volt túl sikeres, akárcsak férjként: Hans nevű idősebbik fia nem tudta megbocsátani, hogy elhagyta anyját, kapcsolatuk akkor sem rendeződött, amikor már mindketten Amerikában éltek – Hans a Berkeley-n lett professzor –, végrendeletében alig hagyott valamit fiára. A kisebbik gyermeke, Eduard skizofréniára hajlamos, labilis idegrendszerű férfi volt, akiről anyja gondoskodott, Mileva 1948-as halála után egy pszichiátriai intézetbe került, ott halt meg 1965-ben. Apját 1933-ban látta utoljára, Einstein ekkor emigrált Amerikába. Csak leveleztek, de nem egy írásában közölte apjával, hogy utálja.
Vagyis a zseniális tudós, a nők kedvence legfontosabb szerepeiben nem tudott helytállni.
Ha több kell az átlagosnál, keresse a Borsot a Magazinokkal!