Test és lélek

Tönkreteszik a napot az éjszakai rémálmok

Bors

Létrehozva: 2014.06.06.

Fojtogatják, nem tud elfutni üldözői elől, ráadásul a saját temetését is végig kell néznie. Úgy gondolja, hogy felébredt, de mintha állna valaki a szoba egyik sötét sarkában. A rémálmok visszatérő vendégek lehetnek, megkeserítik az éjszakákat, de a nappalokat is.

A rémálom után megkönnyebbülés az ébredés, de ezt követően még sokáig nem bírunk elaludni. A kialvatlanság és az éjszakai képek emlékei pedig az egész napot tönkretehetik. Ezeknek a kiváltó okát, jelentését és hatását szakorvosok, írók, álomfejtők és maguk az érintettek is folyamatosan vizsgálják. Emellett arra is szeretnénk rájönni, hogyan kerülhetjük el újbóli jelentkezésüket.

Csak nyomasztó vagy már félelmet kelt?

Megoszlanak a vélemények arról, hogy mettől számít rémesnek egy álom. Az egyes képek, szituációk nem ugyanazt váltják ki az egyik emberből, mint a másikból. Például van, aki attól kap frászt, ha álmában meztelenül sétál az utcán, míg a másikban ez csak kellemetlen érzést kelt.

A rémálmok közös része, hogy annyira stresszesek, hogy felébredünk miatta, és legtöbbször ezután is részletesen emlékszünk rá. Nagyon erős negatív érzelmek, félelem vagy szégyen kíséri. Ezekben az álmokban az életünket vagy az önbecsülésünket sértik meg. Másik jellemzőjük, hogy amikor felébredtünk, azonnal tudjuk, hogy a látott történet csak álom volt.

Mi okozza?

A gyerekeket gyakran riasztják fel rémálmok, mivel őket még jobban megviselik a változások. Náluk kiválthatja ezt akár egy költözés, egy testvér születése, egy otthon hallott vitatkozás, iskolakezdés, a szülők válása – és így tovább. Számukra akár hasznos is lehet ez, mivel ezek az álmok segítenek nekik feldolgozni a ki nem mondott feszültségeiket.

A felnőtteknek körülbelül 8-10 százaléka szenved rendszeresen rémálmoktól. Náluk ennek az oka gyakran a poszttraumás stressz (ennek kialakulására akkor lehet számítani, ha valaki komoly megrázkódtatáson, stresszhelyzeten, tragédián esett át), a huzamosabb ideig fennálló feszültség, a feldolgozatlan napi események, de a gyerekekhez hasonlóan a nagyobb változások is okozhatják. Ezeken túl a túlságosan erős borúlátás, a napközben gyakori komor, negatív gondolatok folytatása is lehet az éjszakai rémálom. Jelentkezésének okait folyamatosan kutatják, és a felsoroltakon kívül még többféle kiváltója is lehet.

Van jelentésük?

Van egy elmélet arra, hogy az álmok azért jelentkeznek, hogy segítsenek feldolgozni azokat az eseményeket, amelyek napközben, illetve a közelmúltban történtek velünk. Külön foglalkoznak például a halálesetet követő gyász feldolgozását segítő álmokkal, a félelmeket, stresszes élményeket feloldó éjszakai képekkel.

Vannak, akik úgy gondolják, hogy a rémálmok a tudatalattink üzenetei. Ezekkel a képekkel hívja fel a figyelmünket a tudatunk, hogy min kéne változtatni. Minél rémisztőbb az álom, annál sürgősebb a változtatás szükségessége. Bizonyára vannak olyanok, akik egy feledhetetlen álom hatására változtattak döntésükön, illetve ez is befolyásolta őket egy fontos lépésükben.

Fizikailag is megbetegíthet

Azoknak az embereknek, akiknek olyan rendszerességgel jelentkezik rémálmuk, hogy már félnek elaludni, az kihathat az egészségükre is. A mindinkább kitolt ébrenléti idő miatt egyre fáradtabbak lesznek napközben. Ez lerontja teljesítményüket, hangulatukat, és ha ez huzamosabb ideg fennáll, akkor egészségügyi problémáik – például magas vérnyomás, szívpanaszok, fejfájás – is jelentkezhetnek.

Amennyiben életmódváltással, a problémák megoldásával és a napközben ért feszültség csökkentésével sem szűnnek meg a rémálmok, akkor tanácsos szakemberhez fordulni, hogy kiderítsék, mi okozza a stresszes éj-
szakákat.

Ha több kell az átlagosnál: keresse a Borsot a Magazinokkal!

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek