Test és lélek

Hoppá: kielemeztetheti írásunk a főnök

Szikora Katalin

Létrehozva: 2013.12.27.

Egyre több munkáltató kéri grafológus segítségét a megfelelő munkavállaló kiválasztásakor. A szakember csak akkor vizsgálhatja meg a kézírásunk, ha ahhoz írásban hozzájárulunk. Ám innentől kezdve nyitott könyvvé válunk előtte.

A cégek számára fontos a humán erőforrás értéke, megbízhatósága, mert a rossz munkaerő- vagy vezetőválasztással sok pénzt pazarolnak el a betanításra, a képzésre.

A munkagrafológia az átlagos tesztekkel ellentétben olyan árnyalatokat is képes megmutatni, amelyek például az új munkavállaló beiskolázásakor fontos információkkal szolgálnak: nyitott-e a jelentkező az új ismeretekre, képes-e ezeket befogadni, és hasznosítani.

A Bors azt kérdezte a szakembertől, hogy az állást megpályázó tudja e, hogy kézírását grafológiai vizsgálatnak vetik alá?

– Az elemzéshez minden esetben szükséges a jelentkező írásos hozzájárulása. Mi általában egy kézzel írott önéletrajzot, motivációs levelet, és a különösen stresszes, vezetői munkaköröknél egy személyes találkozást is kérünk, ahol speciális írásmintát és aláírás teszteket készítünk – magyarázta Soóky Andrea grafológus szaktanácsadó, írásszakértő, aki szerint lehetetlen a szakembereket átverni.

– Ahogy az állásinterjúra is szépen kiöltöznek az emberek, úgy az írásukkal is szeretnének jobb benyomást kelteni, de a szakember 200 írásjelenséget vizsgál meg, mielőtt véleményt mond. Lehet az írást torzítani, lassítani, de a személyiségjegyeket nem lehet megváltoztatni, illetve a természetellenes jellemzők megkérdőjelezhetik akár a megbízhatóságot is – árulta el a szakember.

A vezetők esetében teljes személyiségkép készül, benne a mentális, az érzelmi élet és a motivációk jellemzőivel, de mindezt a munkakör követelményei szerint állítja össze a grafológus, aki intim dolgokat sohasem árulhat el rólunk.

A gyilkos hajlam is kimutatható

A grafológia az egyénre jellemző írásjegyek alapján komplex személyiségképet állít össze. Megmutatja a kézírás írójának viszonyát önmagához, szűkebb és tágabb környezetéhez. A grafológusok alapelve, hogy nem a kéz, hanem az egész személyiség ír, és a kézírás árulkodik az emberi tulajdonságokról. A kezünkkel írunk, de a tollat agyunk irányítja, ezért is nevezik szakmailag „agyírásnak” a kézírást.

A szakiskolákban végzett grafológusok etikai fogadalmat tesznek. Ennek értelmében a kézírás vizsgálati eredményét nem hozhatják nyilvánosságra, kívülálló személy tudomására a kézíró engedélye nélkül. Nem végezhetnek olyan elemzést, amelyhez az írásminta készítője nem adta írásos beleegyezését. 

A grafológiai vizsgálat eredményét sokféle módon lehet hasznosítani. Hasznos információkkal szolgálhat a pályaválasztás előtt állóknak, vagy akik nincsenek tisztában a képességeikkel. 

Az igazságügyi írásszakértők szakvéleményét a bíróságok szokták kikérni hamisításoknál, de akár gyilkossági ügyben is rávilágíthat az íráselemzés arra, hogy a gyanúsítottban munkálnak-e agresszív erők.

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek