A legjobban végezzem el a feladatomat, én legyek a tökéletes szülô, az utolsó hajszálam is a megfelelő helyen legyen. A tökéletességre való törekvés érthető, folyamatosan azonban már megbetegíthet. Szabaduljunk meg ettől!
Senki sem tökéletes, ennek ellenére sokan törekszenek arra, hogy a legjobban állják meg a helyüket egy-egy helyzetben. Akiket azonban már egy belső kényszer hajt arra, hogy mindig, minden esetben tökéletesek legyenek, és zavarja őket, ha ez nem sikerül, azoknak muszáj változtatniuk.
Akik hagyják magukon eluralkodni ezt az érzést, azok megbetegedhetnek, mivel a maximalizmus a lelki tüneteken kívül testi bajokat is elő-idézhet. Aki megtanulja ezt elengedni, az boldogabbá, elégedettebbé és ki-egyensúlyozottabbá válhat. Ehhez adunk hét tippet.
Új szabályok
Elsőként azt kéne tudatosítani magunkban, hogy a tökéletességre való törekvés egy csapda. Majd hozzunk egy új szabályt magunknak: a cél, hogy könnyedebben éljük a mindennap-jainkat, így az elengedésre törekedjünk, hogy megszűnjék a nyomás. Fejezzük be saját magunk kritizálását és tanuljuk meg, hogy a mindennapi életben a tökéletes helyett a jó ugyanúgy megfelel!
Muszáj helyett szeretem
Irigykedve nézi azokat, akik rendszeresen sportolnak? Akkor érzi magát tökéletesnek, ha magát is ráveszi erre, pedig kifejezetten utálja a futást vagy az
edzőtermet? Válasszon helyette olyan mozgásformát, amit szeret! Kezdjen el például táncolni: a hastáncnál nem számít, ha van a pocakon és a popsin egy kis felesleg, sőt még jól is jön. A zene megnyugtat, feldob, és általában a társaság is jó. Gondolja át, mit szeretne, és végezze azt rendszeresen!
Lelkiismeret-furdalás helyett rituálék
Akkor érzi tökéletes barátnak és rokonnak magát, ha mindennap felhívja vagy meglátogatja őket? Lelkiismeret-furdalása van, ha nincs erre ideje? Vezessen be kis rituálékat heti rendjébe, ezzel a saját lelkét is rendben tartja, és megmarad a rendszeres kapcsolat a szeretteivel is. A hét egy napját válassza ki arra, mikor végighívja vagy meglátogatja őket, írja be a naptárába és tartsa is be ezt!
Apránként a mindent egyszerre helyett
Idegesíti a rendetlenség vagy hogy több befejezésre váró munkája is van? Akkor érzi tökéletesnek magát, ha még lefekvés előtt végez ezekkel? Tűzzön ki új határidőket! Bontsa fel a teendőket apróbb falatokra, ami még kényelmesen belefér a napjába. Például az összes szekrénye kitakarítását csökkentse napi egyre, így biztosan kész lesz vele, rá-adásul alapos munkát fog végezni, mivel lesz rá elég ideje, így a tökéletességre való törekvését is kielégíti.
Elég „csak” jó szülőnek lenni
A tökéletességre való törekvés a családi kapcsolatokra különösen veszélyes. Hosszú távon ugyanis lehetetlen ezt megoldani, és ha nem sikerül, az önértékelés problémákhoz vezet. Legyen csak jó szülője a gyerekének, nem kell szuper-anyunak/apunak lennie. Az így felszabadult időt szánja partnerére, hogy újra megtalálják egymást. Az egészséges önzés meghálálja magát.
Ne a média adja a mintát a szerelemben
Frusztrált, mert nem várja gyertyafényes vacsora esténként? Zavarja, hogy a napi munka és takarítás után már csak a macis pizsamájára vágyik a vörös selyem babydoll helyett? Ez akkor érthető, ha a médiában látott roman-tikus történeteket állítja maga elé példaként. Érdemes azonban tudatosítani, hogy az életnek ehhez nem sok köze van. A valóságban mindkét félnek saját igényei, gondjai, örömei vannak, melyeket egymáshoz kell igazítani. Tudniillik a jó kapcsolaton folyamatosan dolgozni kell, lehetőleg együtt.
Megjelenés
Egy kicsit már le van nőve a haja? Van néhány gyűrődés az ingén? Ettől nem áll meg az élet, csak akkor, ha ön
megállítja addig, amíg rendbe hozza a tökéletességbe belerondító apróságokat. Senki sem tökéletes – hallottuk az örök igazságot a Van, aki forrón szereti című filmben is. A szépségnek, a vonzó megjelenésnek semmi köze a tökéletességhez. Sőt az egyéniséghez az is hozzá tartozik, hogy egy kicsit kisebb, nagyobb, vastagabb, vékonyabb, kócosabb, stb…