Nyakunkon a kutya hideg, s ennek bizony sem a gazdi, sem a kedvence nem örül. Ezért arra nézvést kértünk szakértői tanácsokat, miként vigyázhatunk ebeink egészségére, hogy önfeledten élvezhessék az őszi, téli sétákat is.
Óriási kutyaruha-választékkal csalogatnak a szakboltok, amire egyes fajtáknak kimondottan szükségük van, míg a többieknek elegendő a saját bundájuk melege is. Dr. Szabó Eszter állatorvost, a Bors állandó szakértőjét kérdeztük arról, hogyan óvhatjuk négy lábú társainkat a meghűléstől és más nyavalyáktól.
– Alapvetően szinte mindegyik fajta hozzászoktatható mind a benti, mind a kinti tartáshoz – mondta a doktornő. – Csupán egy-két olyan fajta van, amelyiknek – ha kint lakik a kertben – fűtött házra van szüksége. Ilyen a hazánkban nagyon gyakori magyar vizsla, az agárfélék, illetve mindazon fajták, amelyeknek természetesen vagy a rendszeres nyírás miatt rövid a bundájuk.
Talán meglepő, de a westie-k, a Yorkshire terrierek és a chihuahuák is jól bírják a hideget, ha nem nyírják őket, ám ők általában annyira ragaszkodnak a gazdihoz, hogy legtöbbjük nem hagyható magára éjjelre sem. A westie-k esetében a kint tartás ellen szól a fehér bundájuk is, ami nagyon hamar sáros, latyakos lesz, így szinte napi fürdetést igényelnek. Fontos tudni, hogy azok a kutyusok, amelyek mindig bent vannak, nem növesztenek téli bundát, így séta közben meg tudnak fázni. Nekik ezért mindenképpen javaslom a vízálló ruhácskát.
Annál is inkább, mert a pici, alacsony állatok egykettőre felcsapják a hasukra a vizet, ezért sokkal könnyebben átfázhatnak. A kertben lakó kutyusoknak, amelyeket semmiképpen nem akarnak a lakásba szoktatni, –10 fok körül tanácsos fűtött garázsban, előszobában vagy verandán egy vackot kialakítani. A kutyaház „téliesítésének” is most érkezett el az ideje. Erre hívja fel a figyelmet Orpheus Állatvédő Egyesület.
– A rövidebb szőrű, szabadban tartott kutyák számára a hideg tél beköszönte előtt ki kell alakítani egy szélvédett, száraz kuckót. Fontos, hogy az udvaron tartott kutya szőrét divatból sose nyírassuk le, s a parazitamentesítő befújáson túl a fürdetést is kerüljük, hiszen a kutya szőrén kialakuló zsíros védőréteget ezzel eltávolítanánk.
A ház méretét a kutyához igazítsuk, s nem szabad túl nagy bejáratot készíteni: elegendő, ha az eb lehajtott fejjel épp befér rajta. A házat szigetelhetjük hungarocellréteggel. A bejáratra szőnyegből készíthetünk szélvédőt. A házikó aljának kibélelését szalmával oldhatjuk meg. A kész házat széltől és esőtől védett helyre tegyük!