Napokon belül beköszönt a valóban hideg időjárás, a testünket egyre több ruhadarab fedi majd. A divat még sokszor felülírja a praktikumot, ennek azonban nem muszáj így lennie. Tanácsainkkal úgy védheti magát a meghűléstől, hogy közben a trendiségről sem kell lemondania.
Gyerekkorunkból talán mindannyian emlékszünk még a mama és a papa jó tanácsára, miszerint öltözködjünk rétegesen. Akkor nem értettük ennek fontosságát, talán szülői kekeckedésnek is tartottuk folyamatos szajkózását, de mára be kell ismernünk: nem is olyan rossz dolog, ha praktikusan választjuk ki napi viseletünket.
Az időjárás viszontagságainak köszönhetően az, hogy reggel a hőmérő hány fokot mutat, már semmit nem jelent. Könnyen lehet, hogy fázva indulunk útnak, de egy óra múlva már úgy érezzük, melegünk van, vagy épp fordítva. Nos, az állandó frontváltozások miatt résen kell lennünk, jó, ha minden eshetőségre felkészülünk! Ez elsősorban nem divatirányzati, hanem egészségi kérdés.
Az alul- és túlöltözöttség egyaránt megfázáshoz vezethet. Ha túl melegünk van, akkor beleizzadunk ruháinkba, ami a test hűtéséhez vezet, így hamar fázni kezdünk. A hőközpontunk természetesen akkor is akcióba lép, ha fázunk, és ebben az esetben is könnyen ágynak dőlhetünk felelőtlenségünk következményeként.
A Bors pontokba szedte a réteges öltözködés aranyszabályait, melyek betartásával egyaránt lehetünk praktikusak és divatosak, miközben búcsút inthetünk a többhetes megbetegedéseknek is.
A jól választott anyag már önmagában fél siker
Próbáljuk úgy összeválogatni ruhadarabjainkat, hogy minden egyes réteg önállóan is megállja a helyét, ha épp vetkőzésre kerülne a sor (természetesen ez a deréktól felfelé való öltözködésre vonatkozik)! Így az öltözetünk nemcsak praktikus, hanem változatos is lesz. Ha napközben meg is válunk egy-egy rucitól, a megjelenésünk attól még mindig kifogástalan marad.
Nem maga az anyag melegíti a testünket, hanem az a levegőréteg, amely a rétegei, szálai között megbújik. A laza szövésű kelmék jobban tartják a test hőmérsékletét, mert több levegő marad a szálaik között, mint a műszálas anyagoknak. Próbáljuk a pamut, kötött és horgolt kelméket előnyben részesíteni!
Eltérő anyagú ruhadarabokat válasszunk! Ha vékony, nejlon, poliészter és selyem darabjaink vannak, akkor tudjuk azt, hogy a sűrű szövésű réteg miatt csak minimális levegőréteg megtartására alkalmasak. Azt ajánlanánk, inkább középső rétegnek válasszuk az ilyen anyagokból készült holmikat.
Érzékenyek a lábízületek a nedves és hideg időre
Az alsóruházat az őszi és téli öltözetünk bástyája. Mivel a téli hónapok meglehetősen csapadékosak, muszáj, hogy a ruha, amely közvetlenül a bőrünkkel érintkezik, száraz maradjon, vagyis felszívja a nedvességet.
Ide tartoznak például a harisnyák, zoknik, trikók. Ezeknél ne a divatot keressük, úgysem látja senki, mit viselünk az utcai darabok alatt! Hasznos tipp, hogy a harisnyára húzzunk még egy zoknit vagy abból eleve kettőt viseljünk, illetve tartsunk magunknál pótzoknit. Lábujjaink nagyon érzékenyek, hamar elfagynak a csizmán keresztül is. Ráadásul az olcsóbb kategóriájú lábbelik egy része csak részlegesen vízálló, hamar átázik, és bizony a nedves zokni csak felgyorsítja a meghűlés folyamatát, ami mellé bónuszként megkaphatjuk a bőrgombát is.
És egy kényes kérdés: a női fehérnemű. Higgyék el, egy Bridget Jones-méretű bugyi sokkal hatékonyabb a megfázások ellen, mint a leheletvékony tanga! Ez még nem jelenti azt, hogy a táskánk egy rekeszében nem tarthatunk egy szexi fehérneműt az intim pillanatokra, de ha senki nem látja, inkább voksoljunk az egész feneket elrejtő bugyi mellett!
Enyhébb időben is fontos a derekunk védelme
A középen viselt ruhadarabok fogják megőrizni testünknek a meleget. Érdemes polár, termo vagy gyapjú anyagokból készült darabokat választanunk.
Ez a réteg lehet dupla is, így a trendiségről sem kell lemondanunk. A választott kelméket elsősorban a kedvünk és aznapi programjaink határozzák meg, amit a meleg felsőrész alá tetszés szerint viselhetünk. Ettől függetlenül ajánljuk, hogy a derekunkat minden esetben takarják a ruhák!
Bélelt, jól szigetelô dzsekit vagy kabátot válasszunk
Az „attól függ, hova megyünk” (dolgozni, vásárolni, sportolni, kutyát sétáltatni stb.) darabok tartoznak ide. Választásunkat az alkalom és az aznapi időjárás nagyban befolyásolja. A kabátok, dzsekik, mellények széles tárházából válogathatunk, de ha módunk van rá, akkor bélelt, jól záródó, jól szigetelő szerelésben vágjunk neki a fázós napoknak!
Praktikus, ha öltözetünk derék alatt ér véget, így még egy réteg melegíti hátunkat és belső szerveinket.
A kis kiegészítők nagy szerepe
Az utóbbi években főleg trendiségük miatt élik virágkorukat a sapkák, kesztyűk és sálak, pedig a tényleges hasznuk szinte felbecsülhetetlen.
A sapkák védik a fejbőrünket, a hajhagymáinkat, így nem érdemes reggelente a fogason felejteni őket. (Ha voltunk olyan felelőtlenek, hogy a reggeli indulás előtt hajat mostunk, akkor egyenesen kötelező a viselése!) Hajhullás, korpásodás… ismerős? Viseljünk sapkát!
A sálak azon felül, hogy feldobják az öltözetünket, védik a nyakunkat a hidegtől. Ráadásul többfunkciós feladatokat is ellátnak. Tekerhetjük a fejünkre, a vállunkra és a kezünkre is, de védhetjük vele az orrunkat és a szánkat is. A sál kiváló a baktériumok, vírusok távol tartására is. Bármikor az orrunk és a szánk elé vehetjük, így a mások által kiköhögött, tüsszentett kórokozók útját elzárhatjuk.
Utoljára hagytuk a kesztyűket. A kezünk nem szereti a mínusz fokokat, ezért fokozott védelemre szorul. A végtagjaink hűlnek ki a legkönnyebben, a fagyási sérülések hamar kialakulnak, így minden egyes utcára lépésnél ajánlatos viselni. Akár dupla kesztyűt is húzhatunk magunkra, ha nagyon fázósak vagyunk.