Test és lélek

Túrázni is pórázon vigye kutyáját!

Bors

Létrehozva: 2013.10.29.

A kellemes őszi idő sok kirándulót csalogat a természetbe, mely túrákra a gazdik gyakorta magukkal viszik a kutyájukat is. Tudni kell azonban, hogy kedvencünkért épp úgy felelősek vagyunk az erdőben és a mezőn, akár a városi flaszteron.

Póráz nélkül ne induljunk el kutyánkkal az erdőbe, mezôre, mert hivatalosan természeti, védett természeti, valamint vadászterületen kedvencünk kizárólag azon vezethető! Hiába csábító tehát, hogy ebünk a természetben egy kiadós futkározással megszabadulhat fölös ener-
giáitól, tegyük azt inkább hosszú póráz segítségével.

Noha nem túl gyakori, de póráz nélkül sétáltatott ebek gazdijait akár ötvenezer forintos bírsággal is sújthatják. (Az érintett területtől függően a közterület-felügyelő, a mezőőr, avagy a természetvédelmi őr.)

A természetben különösen javallott a kutya számára a láthatósági mellény. Annál is inkább, mivel a vadászidény idején a szabadon bóklászó kutyust a vadászok (dúvadként) le is lőhetik. A fluoreszkáló kiskabát azonban jelzi: az állat nagy valószínűséggel nem elszökött, hanem a gazdájával van. Ezt különösen azoknak a gazdiknak tanácsos észben tartani, akik a vadászkutyájukat olykor órákra is elengedik, hogy azok kiélhessék nyomkövető, kutató szenvedélyüket.

Noha a kutyák számára 2013-tól kötelező az azonosító chip, érdemes a nyakörvükre egy fém „névjegykártyát” is rögzíteni, amelyre legalább a gazdi telefonszámát, illetve a lakhelyét (elegendő a település) belegravírozták.

A szabálysértési törvény előírása szerint mindegyik tömegközlekedési eszközön – a vakvezető, illetve a mozgáskorlátozottat segítő kivételével – a póráz mellett a szájkosár is kötelező.

Több ezer harapás évente

Magyarországon évente hozzávetőleg ötezer kutyaharapás történik. Az állatok legtöbbször gyerekekre támadnak, mert őket a hangjuk (sírás, sikítás), illetve kapálózásuk miatt könnyebben tekinthetik zsákmánynak.

Éppen ezért nagyon fontos, hogy kisgyermek sose maradjon a legmegbízhatóbb, legbarátságosabb kutyával sem felnőtt felügyelet nélkül. Ám tanácsos a felnőtteknek is óvatosan viselkedniük, ha erdőn-mezőn magányos ebbel találkoznak. A legfontosabb kerülni a kutyák számára kihívó szemkontaktust, a gyors mozdulatokat. Inkább lassan, oldalazva, de semmiképpen se futva kerülje ki minél nagyobb ívben az állatot.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek