Egy hétig Budapesten gyógyít dr. Saurabh Mohansingh Pardeshi indiai ájurvéda orvos az Élet Művészete Alapítvány meghívására. Érkezése után interjút adott a Borsnak.
– Kicsit zavarban vagyok, mert egy ájurvéda orvos csak ránéz a páciensére, és máris sok mindent leolvas az alkatáról, az arcáról. Ha még a pulzusom is megtapintaná, nem maradnának titkaim. Milyen diagnosztikai módszereket alkalmaz még?
Én most csak ezt a kettőt, a pulzusdiagnosztika a specialitásom. De az ájurvéda nyolc diagnosztikai eljárással dolgozik: a pulzuson kívül sokat elárul a nyelv, a hang, a szem, a külalak, a bőr megtapintása, a széklet és a vizelet. Az ütőérre téve a kezem nem csak a szívdobbanást érzékelem, hanem a vér áramlásából következtetek a szervezetben zajló folyamatokra. Az emberi test szerkezete pedig igen sokat elárul. Már ránézésre nagy valószínűséggel megállapítható, a páciens vata, pitta vagy kapha alkat-e.
– Ez mi alapján látszik?
A vata akármennyit ehet, mégis sovány, a kapha bezzeg néhány falattól is hízik. A pitta átlagos testalkatú. Az ájurvéda szerint a típus a fogantatáskor dől el attól függően, abban a pillanatban az atmoszférában melyik elem a meghatározó. Az öt elem: a tűz, a víz, a levegő, a föld és az éter vagy űr, ezekkel dolgozunk az ájurvéda orvoslásban is.
– Miről árulkodik a típus?
Mindegyiknek megvan a maga betegséghajlama: például ha a vata alkatú sok babot eszik, nagy valószínűséggel reumája, ízületi gyulladása lesz, ha a kapha alkatú túl sok cukrot fogyaszt, jó eséllyel diabéteszes lesz. Három dologtól alakulhat ki betegség: a tápláléktól, a megfelelő mozgás hiányától és örökletesen. A táplálkozást az időjárással is össze kell hangolni: például egy pitta alkatú nyáron ne egyen joghurtot, de télen igen. Télen a hidegben a szervezet jobban megtartja a vizet, tavasszal viszont a szervezetben is egyfajta “olvadás” következik be, és ha nem tudjuk, hogyan segítsük szervezetünket a víz elengedésében, akkor jönnek az allergiás tünetek.
– Ájurvédával az allergia is gyógyítható?
Az ájurvéda az okok felszámolását tűzi ki célul. Bármelyik betegség kezelhető a megfelelő életmód folytatásával és ájurvédikus szerekkel. Ehhez persze egyéni tanácsra van szükség, az adott emberhez kell igazítanunk a módszert, amiket most elmondok, csak példák. A magas vérnyomást például, amiben sokan szenvednek Európában, a túl sok pitta vagy vata energia okozza.
– Milyen viszonyban van a nyugati orvoslással?
Sokféle orvosi módszer létezik, mindegyiknek megvan az előnye, hátránya. Gyakran keresnek fel orvosok. Milánóban egy doktornőnek túl kevés volt a fehérvérsejtje. Három hónap alatt sikerült elérnünk azt, amit tíz év alatt a nyugati orvoslással nem sikerült. Indiában egy elektromérnök azzal jött hozzám, hogy bypass műtétet akarnak végrehajtani rajta. Kiderült: magas vérnyomása volt, felírtak rá gyógyszert. Egy darabig jobban volt, majd újabb, erősebb gyógyszerre lett szüksége, végül a szíve is rendetlenkedni kezdett. Amikor megtapintottam a pulzusát, láttam, hogy túl sok a pitta a véráramban. Elmondtam, min változtasson, és megfelelő ájurvéda szereket adtam neki. Három-négy hónap után rendbe jött. Tudnia kell az embernek, mire van szüksége. Ha például megállapítom, hogy valakinek mellrákja van, onkológushoz küldöm, hogy sürgősen operáltassa meg. Azután az ájurvédával segítünk a mellékhatások kivédésében, a gyorsabb gyógyulásban.
– Hogyan lett ájurvéda orvos? Indiában végzett?
Az egész családom mérnökökből áll, apám fizika professzor, engem is mérnöknek szánt. Édesanyám az Élet Művészete Alapítvány oktatója, így ismerkedtem meg a guruval, Sri Sri Ravi Shankarral. Az Élet Művészete működtet ájurvéda orvosi egyetemet, ott végeztem, és Sri Sri küldött Európába, hogy gyógyítsak és tanítsak. Az elmúlt nyolc hónapban több mint ötven országban jártam.
– Ön is gyakorolja az Élet Művészete légzéstechnikáját, a Sudarshan Kriyát?
Minden nap. Az elménket nem tudjuk kontrollálni, de a lélegzetünket igen, és ezen keresztül ellenőrzés alatt tarthatjuk az elménket is. Az egészség receptje bonyolult, és mégis nagyon egyszerű: megfelelő légzés, táplálkozás és mozgás - ez minden.
Az ájurvéda szanszkrit szó, jelentése: “az élet tudománya”, “a hosszú élet gyakorlata”. India több mint ötezer éves orvostudományi rendszere, ami évezredeken át szóban hagyományozódott. Első kézikönyve Csarakától származik, aki mintegy ötszáz orvosi szert és 700 gyógynövényt említ. Az ájurvéda elsősorban egészségmegőrző módszer, betegségek esetén azok okait igyekszik feltárni és megszüntetni.