Ősz elején rám tört a nátha és a köhögés. Van most valamilyen járvány vagy ez csak a hideg miatt van? A munkahelyemen sokan betegek.
Ősz elejétől sokkal több meghűléses, felső légúti megbetegedéssel, kötőhártya-gyulladásos beteggel lehet találkozni. Járvány még nincs, de munkahelyeken, gyerekközösségekben gyakran tapasztalunk nagyobb számú megbetegedést.
Egy zárt légtérben egyetlen köhögő, tüsszögő beteg is könnyen megfertőzheti a többieket. Ezért aki beteg, maradjon otthon, és legalább egy hosszított hét végén próbálja meg kikúrálni magát. Különleges gyógymód nincs az őszi megfázásokra, a nagyon sok meleg tea és C-vitamin enyhébb esetben elégséges, azonban, ha hőemelkedés vagy láz is kialakul, jobb, ha orvoshoz fordulunk.
Csökkentik az orrnyálkahártya-duzzanatot, könnyítik a váladékürülést és így segítik a gyógyulást az orr-spray-k és orrcseppek. Nagyon jók a propolisztartalmú készítmények, a minőségi méz, betegség esetén nagyobb adagban. A teák közül a hársfa, csipkebogyó és kamilla ajánlott. Együnk sok gyümölcsöt természetes formában, főleg citrusféléket!
Kedvez a megfázásoknak az is, hogy az épületek falai az őszi időjárásban áthűlnek, és sokszor kint melegebb van, mint az épületen belüli helyiségekben. Nehéz úgy öltözködni, hogy az a nap folyamán minden időjárási körülménynek megfelelő legyen, különösen, ha még az eső is elered. A legcélszerűbb a réteges öltözködés, így mindig van mit levenni, ha kisüt a nap.
A megfázások kialakulásában a divat is szerepet kap, különösen a nők esetében. Az utóbbi időkben ugyanis megnőtt a ruhák dekoltázsának mérete. Hiába hosszú ujjú egy felső, ha elöl nyitott, a légcső betakarása hűvös időben fontos lenne. A lábbeliket is tanácsos átváltani zárt, őszi cipőkre.
Bár a nátha nem influenza, mégis akik hajlamosak légúti megbetegedésekre, évente oltassák be magukat szezonális influenza elleni védőoltással.