A zenével egyesek hangulatot javítanak, mások megélik a gyászt, fájdalmukat. Van, aki a tanuláshoz használja, de egy biztos, csupa pozitív hatással rendelkezik és a legfontosabb: vény nél-kül kapható és ingyen van.
A zene a hangok és a csend érzelmeket kiváltó egyvelege. Hogy mely érzékünkre hat, függ a daltól, a kedvünktől, illetve tevékenységünktől. Legyen az komolyzene vagy populárisabb stílus, mindegyiknek megvan a pszichikai hatása az emberi agyra. Nemcsak gyógyít és ösztönöz, de tanulásra is alkalmas.
Egy megfigyelés szerint Washington államban például a bevándorlók gyorsabban és pontosabban tanulják meg az angol nyelvet, ha a háttérben Mozart szól. Máshol orvosok, életmentő, kockázatos műtétek előtt a beteggel együtt hallgatnak Chopint vagy Dvorákot. Ezen kívül háborúból hazatért veteránok, illetve poszttraumás stressz szindrómában szenvedő katonák lelki és testi felépüléséhez is speciális zeneterápiát alkalmaznak.
Serkenti az agyat a jól kiválasztott dallam
Sokan állítják, hogy zavaró, mások bizonyos dallamokat igenis agyserkentőnek tartanak. Egyes kutatások bizonyítják, hogy Mozart zenéjének hallgatása egyértelműen magasabb teljesítményt eredményez, ezt nevezik a Mozart-hatásnak. Emellett természetesen nem mindegy, hogy tanulás közben milyen muzsika szól a háttérben, a legtöbb populáris zene ugyanis csak a figyelmet vonja el a feladat felől. A célra legalkalmasabbak a barokk zenék, illetve azok a dallamok, melyekben percenként 50-60 leütés van. Ha pedig csak halkan szól a háttérben, fenntartja érdeklődésünket, és az agyunkat folyamatos stimuláció éri, ami akár 26 százalékkal gyorsabb tanulást eredményez.
Elringat Beethoven szonátája
Amennyiben esténként stressz vagy egyéb ok miatt nehezen alszunk el, a szonáták lassú tételei ajánlottak. A klasszikus zene, bár nem a legnépszerűbb, kimutatások bizonyítják jótékony hatásait. A zeneterápiát két-három hétig ajánlott alkalmazni, ez idő után jelentősen változik az alvás minősége, és kipihentebben ébredünk. Emellett nem utolsó szempont, hogy nem költöttünk ezreket hatástalan kezelésekre, gyógyszerekre.
Tipp: alkalmas zenék: Beethoven Holdfény szonátája, Schuman Álmodozása vagy Gershwin Nyáridőben című darabja.
Felgyorsítja a tempót a Főnök
Futáshoz olyan ritmus illik, ami tempót ad. A zene által jobban tudjuk szabályozni figyelmünket, javítja teljesítményünket, megnő a koncentráció szintje és végül, de nem utolsó sorban hangulatot teremt, hiszen egy szívünkhöz közel álló dalra könnyebben veselkedünk neki szinte bármilyen akadálynak. A populárisabb slágerek pedig egytől egyig ösztönző, lelkesítő ritmussal rendelkeznek.
Tipp: The Beatles – Run for you life, Amerikában a Főnöknek is nevezett Bruce Springsteen szinte összes dala, Queen – Another One Bites The Dust.
Melankolikus hangulathoz
Egy ismerős, emlékeket idéző, vidám dallam elűzi az aktuális gondot. Vannak, akik szeretik megélni az adott problémát, ezáltal minél hamarabb feldolgozzák és elfelejthetik azt. Ebben az esetben kicsit borúsabb, mély értelemmel rendelkező számokat érdemes hallgatni.
Tipp: Suhancos – Bájoló, Michael Jackson – Earth Song. Amennyiben mégis javítanánk a hangulatunkon: Natasha Bedingfield – Unwritten
Agressziót válthat ki a rap
Amerikai kutatások bizonyítják, hogy azon államokban, ahol a coutryzenének nagy a népszerűsége, az öngyilkosságok és a depressziós betegek száma is kiemelkedően sok. Emiatt rossz hangulat esetén nem ez a leghatásosabb gondűző. Szintén kutatási eredmények óvnak minket a túlzott rapzenehallgatástól, ugyanis statisztikai adatok szerint akik leginkább ehhez a zenei stílushoz kötődnek, toleránsabbak a nemi erőszakkal szemben. Ezen kívül köztudottan sok düh és agresszió hatja a stílust. A rock, különösen a metál akár agressziót is kiválthat.