Egy stresszes románcba akár bele is bolondulhatunk – szó szerint. A sok szorongás, veszekedés vagy éppen hallgatás egy idő után testi tünetekben is jelentkezik, illetve komoly pszichológiai problémákat okozhat. Aki a következő tüneteket tapasztalja magán, tegyen valamit kapcsolata és egészsége érdekében!
Minden ember beleeshet élete során abba a hibába, hogy a rózsaszín ködben többet tűr el párjának, mint amit józan ítélőképességgel engedne. Ez azonban hosszú távon nem kifizetődő, ugyanis komoly problémákat, betegségeket szülhet egy megromlott viszony.
A beteg először olyan tüneteket tapasztal, amire korábban nem volt példa az életében, szüntelenül járja az orvosi rendelőket, de gyógymódot egyik szakember sem talál. Ez esetben ajánlott pszichológushoz fordulni, ugyanis a panaszokat lelki sérülés is okozhatja, ezeket nevezzük pszichoszomatikus zavaroknak.
Kritizálásból pánik
Dr. Fehér Gabriella pszichológus elmondása szerint a legnagyobb gond egy kapcsolatban a folyamatos kritizálás. Amikor az egyik fél annyi negatív jelzővel és kritikával illeti párját olyan dolgok miatt, amin esetleg nem tud változtatni, gyakran alakul ki szorongás, ami szinte minden esetben pánikbetegséggé alakul át.
A pánikbetegség ebben az esetben egyfajta menekülni vágyást jelent, de a szenvedő fél nem tud vagy nem is akar kilépni a megromlott kapcsolatából. Így például buszon, moziban jöhetnek rá rohamok, amikor minél hamarabb menekülne az adott helyről. A betegség rosszullét formájában jelentkezik, tünetei lehetnek a hirtelen jött hányinger, szédülés, hideg verejték, kétségbeesés.
Féltékenységből depresszió
A túlzott féltékenység toplistás kiváltó oka a kapcsolat megromlásának. Ilyenkor saját magunknak okozhatjuk az életünket megkeserítő bajokat. Emiatt mániás depresszió alakulhat ki. Felismerése korai szakaszban elég nehéz, viszont tünetei egy idő után felerősödnek, így a beteg környezetében élők könnyen felfigyelhetnek arra, hogy valami megváltozott.
Ennek tünete a hirtelen hangulatváltozások hullámzó sorozata. A féltékenység megjelenésekor akár ritkán tapasztalt dühkitörés vagy sírás, vádaskodás, az igazának bizonygatása jelentkezhet, majd szokatlanul pozitív látásmód, hatalmas tervek, stabil jövőkép. Ezután egyik pillanatról a másikra hirtelen mély depresszióba esik és kilátástalannak tartja az életet.
Nem kell egyből szakítani!
Mielőtt felismernénk, hogy valamiféle pszichoszomatikus betegségben szenved a párunk vagy éppen mi, nagyon sok árulkodó jellel kell számolnunk. Utána pedig nem árt minél hamarabb szakemberhez fordulnunk.
Elsődleges tennivalónk egy elfajult kapcsolat esetén nem a szakítás, sokkal inkább a kapcsolat újragondolása. Arra is törekedni kell, hogy jobban megismerjük és elfogadjuk egymást.
Amint azonban eljut a pár arra a szintre, mikor már annyira megkeserítik egymás életét, hogy ennek pszichoszomatikus tünetei lesznek, már nincsen értelme újra próbálkozni vagy újrakezdésre, javításra törekedni. Amennyiben ennek ellenére sem képes otthagyni a szenvedő fél a terrorizáló párját, úgy súlyos ragaszkodási problémákra gyanakodhatunk, mely esetben a rosszul járt fél nem tudja elképzelni életét a párja nélkül.
Fontos, hogy a környezet is figyeljen, és ha azt tapasztalja, hogy ismerőse, barátja ilyen problémával küszködik, ne rontson ajtóstul a házba. A beteg ugyanis támadásként éli meg a dolgot, és extrém esetben a viszonyuk is megromolhat, mert úgy hiheti, hátsó szándékkal szeretné őket szétválasztani. Ebben az esetben lassan, fokozatosan kell a tudtára adni, melyik is a helyes út.
Mit jeleznek a tünetek?
- Elhízás: tartós boldogtalanság, kilátástalan jövőkép jele. Úgy érzi, senki számára sem fontos.
- Emésztési probléma: sok kibeszéletlen, lenyelt probléma.
- Fülfájás: a fél nem akarja meghallani, amit mondanak neki vagy amikor kiabálnak vele.
- Hányinger, hányás: az elutasítás, undor jele egy adott, akár többször megismétlődő szituáció miatt.
- Nemi betegségek: az illető nem éli meg a nőiességét/férfiasságát, elutasítja a szexualitást.
- Orrvérzés: túlzott önfeláldozás, igény a megbecsülésre, mellőzöttség.
- Rákos daganat: hosszú időn át elfojtott bánat, érzelmek.
- Utazási rosszullét: kiszolgáltatottságérzet, félelem.