Tömegközlekedés a kánikulában? Ez embert próbáló, de sajnos elkerülhetetlen momentuma életünknek. A Bors csokorba szedte azokat a trükköket, amelyek alkalmazásával minimálisra csökkenthetők az utazás kellemetlen következményei.
A legnagyobb nyári meleg hétköznapi hősei, akik nap mint nap útra kelnek tömegközlekedéssel. Nem akarnak hősök lenni, egyszerűen csak eljutni A-ból B-be, miközben próbálnak sikeresen lavírozni a nehézségek között. Harcolnak például a levegőtlen szerelvényekkel, a hömpölygő embertömeggel, a piszkos kapaszkodókkal és még hosszan sorolhatnánk.
Mivel nem közlekedhet mindenki autóval, és a négy fal között sem élhetünk, így összegyűjtöttük azokat a trükköket, amelyekkel kivédhetjük a tömegközlekedés buktatóit. Apró praktikákkal hatékonyan elkerülhetjük az utazással járó bosszúságok egy részét.
Védekezzünk a fertőzések ellen!
A legtöbb kórokozó egyenesen imádja a kánikulát, így fordítsunk dupla energiát a „kifüstölésükre”. Igazi bacitanyának számítanak a kapaszkodók, az ajtók, ablakok és mozgólépcsők korlátjai, vagyis minden, amihez az utazás alatt hozzáérünk. Mivel kapaszkodni muszáj és nyáron ritkán viselünk kesztyűt, ezért ha leszálltunk az adott tömegközlekedési eszközről, lehetőség szerint mossunk kezet.
A leghatásosabb szappanos vízzel lenne, de ez nem mindig kivitelezhető, így B variációként használjunk víz nélkül alkalmazható fertőtlenítő zselét. Ha ez nincs nálunk, akkor töröljük át tenyerünket nedves törlőkendővel, ami nyáron nem hiányozhat a táskánkból! Ha seb van a kezünkön, kössük be, nehogy elfertőződjön!
Jól tesszük, ha ellenőrizzük, hova ülünk. A bőrüléseken jobban észrevehetők a nem odavaló foltok (például izzadtság, vizelet), de a nagyon erős szennyeződéseket a vászonüléseken is láthatjuk. Nem jó ötlet ezekre ráülni. Főleg a nagy melegben, amikor a kórokozókat nemcsak a ruhánkon, hanem a csupasz bőrünkön is továbbvisszük.
Bőrülés esetén még megpróbálhatjuk a piszkot nedves törlőkendővel eltávolítani, de jó, ha tudjuk, ez nem garancia a fertőzés megúszására. Ha hazaértünk, mindenképp tisztálkodjunk és utcai ruhánkat cseréljük le otthoni viseletre. Miniruhában ne üljünk le, az alsónemű nem véd a fertőzésektől!
A kánikulával együtt jár az izzadás, utazás közben ráadásul ki vagyunk téve mások közelségének, szagának és érintésének. Bár nehéz kivitelezni, de próbáljuk elkerülni az érintkezést, vagyis hogy utastársunk testnedve ránk kerüljön.
Víz és legyező kell az ájulás ellen
A legtöbb rosszullét a levegőhiányra vezethető vissza, ezért erre figyeljünk a legjobban. Ha nincs légkondi az adott járművön, akkor nyissunk ablakot, hogy tiszta, oxigéndús levegőhöz juthassunk.
Mindig legyen nálunk folyadék, elsősorban szénsavmentes víz. A nagy melegben nem egészséges rostos leveket és szénsavas üdítőket fogyasztani. Ha rosszul érezzük magunkat, apró kortyonként kezdjünk iszogatni. Egyebekben a kánikulai időszakban sokkal több folyadékot igényel a szervezetünk.
Ha tudunk, üljünk le, de ha senki nem adja át a helyét, akkor haladéktalanul szálljunk le a következő állomáson, ahol szinte biztosan lesz elég levegőnk és ülőhelyünk. Két megálló között pedig támaszkodjunk ajtónak, karfának bárminek, ami megtartja a testünk súlyát.
Ha szédülünk, érzésünk szerint messziről halljuk a külvilág zajait, akkor ezt azonnal jelezzük utastársainknak és kérjünk ülőhelyet. Kortyoljunk a folyadékunkból, ha pedig ingadozik a vércukorszintünk, akkor együnk egy kis csokit, szülőcukrot.
Nagy melegben hasznos a tarkóra helyezett vizes kendő.
Szerezzünk be legyezőt, mert légkondi hiányában és az állott levegővel szemben ez hatékony fegyver lehet.
A nyári időszakban legyünk előrelátóak és viseljünk világos, szellős, lehetőleg nem műszálas ruhaneműt.