A legtöbb irodai, céges konyha piszkosabb, mint a WC-k. Bacilusok tanyáznak a vízforralón, a mikrosütőn és a frizsiderben, melyek főként gyomor-bélrendszeri betegségeket okozhatnak. Lássuk, hogyan védekezhetünk a mikoroszkopikus fenevadak ellen!
A konyhai felületek mintegy fele szennyezett olyan veszélyes baktériumokkal, melyek általában „csak” kínzó, sok esetben azonban súlyos emésztőrendszeri nyavalyákat válthatnak ki az arra érzékenyeknél.
Különösen veszélyeztetettek az állapotos nők, a legyengült immunrendszerűek, illetve a valamilyen betegségből nemrégiben felépültek vagy lábadozók. A kutatások szerint az edényszárítók 25 százaléka, a mikrohullámú sütők csaknem harmada, míg a vízforralók negyven százaléka szennyezett olyan baktériumokkal, melyek a kézmosás elmaradása okán a WC-ből kerültek a konyhába.
Természetesen a legtöbb vírus az eszközök fogantyúin tapad meg. Elképesztő, de igaz: a konyhai eszközök csaknem fele szennyezettebb, mint a WC-ajtó kilincse. Az Arizona Egyetemen végzett vizsgálatból kiderült az is, hogy a munkahelyeken tanyázó bacilusok 75 százalékának sajnos a konyha az otthona, ahol ételeket, italokat tárolunk, melegítünk, tálalunk, vagyis kellő higiénés viszonyok nélkül azonnal és közvetlenül az emésztőrendszerünkbe juttatjuk a kórokozókat.
Éppen ezért fölöttébb tanácsos betartani a következő tippeket, melyekkel drasztikusan csökkenthető a fertőzés kockázata.
Ecettel és fertőtlenítőszerrel…
- Használjanak antibakteriális, fertőtlenítő szappant, s minél gyakrabban és alaposabban mossunk kezet, hiszen az összes használati tárgyunkon élnek bacilusok (a lift gombjaitól a számítógép billentyűzetéig), amelyek az emberi kéz bőrére tapadva vándorolnak és fertőznek.
- Munkahelyen tanácsos papírtörülközőt használni a hagyományos textil konyharuha, illetve frottírtörülköző helyett, mert a nyirkos szövetszálak melegágyai a kórokozóknak.
- Fontos, hogy mindig meleg vízzel mosogasson, illetve mosson kezet.
- Érdemes kétnaponta ellenőrizni, hogy a hűtőszekrényben tárolt ételeknek mikor jár le a szavatosságuk, s természetesen mihamarabb kidobni azokat az élelmiszereket, amelyeket már biztosan nem fogyasztunk el. Tanácsos ezenfölül néhány naponta fertőtlenítőszerrel vagy ecettel, majd szódabikarbónával alaposan kisuvickolni a masinát.
- Amennyiben a mosogatót, a tálalópultot naponta fertőtlenítik, jó eséllyel minimalizálják, hogy egy esetlegesen megfázott kolléga végigfertőzze a fél állományt.