Enyhe telünk van – mondják tréfásan az idei nyárra, de a múlt hétvégi napsütés után sok leégett embert lehetett látni. Bőrünk idén nem tudott felkészülni az első nagyobb UV-sugárzásra.
Beköszöntött a nyár, s bár eddig inkább esőben volt részünk, amikor a napfény mégis átküzdötte magát a felhőkön, sokan a strandmedencék és a tavak partján fürdőztek benne. Nem csoda, hogy sokan leégtek, és most azt sem tudják, mivel kenjék fájó testrészeiket.
Mondjunk le a napozásról? – kérdeztük dr. Schmelás Attila bőrgyógyász-kozmetológust.
– A napsütésnek számos előnyös hatása van, és persze kellemes is, de néhány szabályt muszáj betartanunk – figyelmeztet a szakember. – Az első és legfontosabb, hogy jól válasszák meg, mikor mennek ki a napra. Tizenegy és 15 óra között nem tanácsos közvetlenül a napsütésnek kitenni a bőrünket.
Fontos szempont, ki milyen adottságokkal rendelkezik: minél világosabb a bőre, annál erősebb fényvédő krém használata ajánlott. Mielőtt napra megyünk, előtte fél órával kell bekenni magunkat a megfelelő fényvédő krémmel. Legalább ennyi időre van szüksége ugyanis ahhoz, hogy beszívódjon a bőrbe, csak így biztosít megfelelő hatást. Ha a napon keni be magát valaki, legalább fél óráig védtelen marad a káros UV-A és UV-B sugárzással szemben.
A fényvédő krémek faktorszáma és ára nincs arányban egymással. Ezért is érdemes „túlbiztosítani” magunkat, legfeljebb lassabban, ám egyenletesen barnulunk. Ez felnőttekre és gyerekekre egyaránt vonatkozik. Aki annyira leég, hogy a bőre felhólyagosodik, annak kétszer nagyobb az esélye a melanóma, azaz a legveszélyesebb bőrrák kialakulására.