Edd meg, ami a tányérodon van! Ugye ismerős mondat? Hát persze, hisz generációk óta sok szülő mondja ezt nap mint nap a gyerekének. De talán nem is gondolnánk: e szelíd korholás hozzájárulhat ahhoz, hogy csemeténk pluszkilókat szedjen fel.
A szülők gyakorta ösztönzik a gyereküket, hogy a kitálalt fogásból egy falatot se hagyjanak a tányéron. Ez egyrészt összefügg az étel megbecsülésével, másrészt sok mama és papa aggódik azon, hogy a sráca nem eszik rendesen.
Magától értetődő, hogy az ételt sem pazaroljuk, ám ha minduntalan belediktáljuk a gyerekbe a feltálalt menüt, könnyen megeshet, hogy szép lassan elhízik. A Minneapolisi Egyetem kutatása rámutatott: e szülői nyomás következtében sok gyerek eszik napi pár falattal többet, mint amennyire valóban szüksége van.
Mint kiderült, jellemzően a fiúk hajlamosabbak engedni a nyomásnak, mert a lányokat már gyerekként is jobban foglalkoztatja az alakjuk. A dietetikusok épp ezért azt javasolják a szülőknek, hogy inkább mindig kis adagokat porciózzunk, s ha az nem elegendő, inkább repetázzon a gyerek. Az a napi pár kanálnyi vagy villányi étel ugyanis hosszú távon tágítja a gyomrot, s mire a szülők észbe kapnak, azt tapasztalják, hogy a gyerekük jelentős túlsúllyal küzd.
A fejlődésben lévő szervezetnek pedig sokkal egészségtelenebb – és veszélyesebb – fogyókúrázni, mint egy felnőttnek. Fontos tehát a napi ötszöri, de mértékletes étkezés, és a rendszeres testmozgás. Utóbbi már csak azért is, mert a túlsúlyos gyerekeket sokkal nehezebb sportolásra bírni, hiszen számukra az inkább kudarcélményt hordoz, semmint felszabadult játékot, örömet.