Egy éjszaka egy jó hotelben, két menet a helyi busszal, napi háromszori étkezés, egy helyi nevezetesség felkeresése, és három sör vagy bor. Ez alapján rangsorolták Európa nagyvárosait.
A Price of Travel internetes portál már harmad- jára tette közzé a European Backpacker Index kutatás eredményeit, és eszerint Európa legolcsóbb nagyvárosai továbbra is Közép-Kelet-Európában találhatók. A válság dacára az átlagos tartózkodási költség szerint a tavalyi tíz legolcsóbb városból hét még olcsóbb lett.
A lista első helyére keleti szomszédunk, Románia fővárosa, Bukarest került. A csak „kis Párizsként” emlegetett Bukarestet 79 lejből, azaz kicsivel kevesebb mint 5500 forintból megúszhatjuk. Ebbe belefér egy séta a Parlamentben vagy a Falumúzeumban 800 forintért, három étkezésért és három pofa sörért pedig összesen 3300 forintot kell leszurkolnunk.
Bukarest hangulatához hozzá tartoznak a megalomániás diktátor, Nicolae Ceausescu által építtetett kolosszusok. Ceausescu az 1970-es évek elején kezdett gigantikus építkezésekbe Bukarestben, többek között felhúzta saját rezidenciáját, amit nemes egyszerűséggel csak a Nép Házának keresztelt el. Az épületben jelenleg a román parlament tartja üléseit, a 84 méter magas, a föld felett 12 emeletnyi, alatta pedig további nyolc emelet mély kolosszust a mai napig a világ legdrágábban átadott épületeként tartják számon.
A Köztársasági Palota a világ második legnagyobb épülete, csak az amerikai Pentagon előzi meg beépített köbméterben. Az egykori diktátor nagyzási mániája máshogy is megmutatkozott, hiszen 1972-ben megépíttette Románia és az akkori Európa legmagasabb toronyházát, a Basarabot. A 23 emeletes, 114 méter magas torony két év alatt készült el, de mivel liftek tesztelésére és vizsgálatára készítették, így ablakokat nem kapott.
Ha valódi bukaresti pezsgésre vágyunk, az óváros felé vegyük az irányt. Egymást érik az éttermek, pubok, szórakozóhelyek, ahol tavasztól ősz végéig az emberek az utcán, sörrel a kezükben ülnek a földön, a bárokban, teraszokon beszélgetnek, jól érzik magukat.
A tavalyi győztes Szófia a második helyre szorult vissza, de olyan nagy túlköltekezéstől itt sem kell tartanunk. A Nemzeti Történelmi Múzeumban megcsodálhatjuk Bulgária kalandos történetének emlékeit, 2200 forintért pedig a belváros egyik népszerű hostelében alhatunk. Viszont az étkezés és szórakozás olcsóbb a bolgár fővárosban, egy korsó helyi sörért 230 forintot kérnek.