Test és lélek

Alvajárást is okozhat a sok tévézés

Bors

Létrehozva: 2013.03.01.

Ma már majdnem minden gyerek szobájában van tévé vagy számítógép. Gyakran úgy alszanak el, hogy nem kapcsolják ki ezeket. A zaj és a villogás azonban alvászavarhoz, az intelligencia fejlődésének megtorpanásához és elhízáshoz is vezethet.

A szülők gyakran hallhatták már, hogy a tévézés és a sok számítógépezés rossz hatással lehet a gyerekre. Ezek a szokások felelőssé tehetők a képzelőerő hiányáért, hogy mindent azonnal akar és bizony a rossz tanulmányi eredményért is. De mi áll a háttérben valójában? Magával a televízióval, a médiával, a számítógéppel van probléma vagy a szokásainkkal? Egy biztos: ezek a készülékek is részei az életünknek, így a megoldást nem az jelenti, ha megválunk tőlük. Elég, ha csak odafigyelünk az alvási szokásokra, különösen a gyerekek esetében.

Nem csak a pihenésről szól

Alvás közben agyunk nem csak pihen, számos folyamat zajlik le a fejünkben, amitől másnapra „többek leszünk”. Ekkor történik a hosszú távú, mély kódolás, fontos neurokémiai folyamatok mennek végbe, és ekkor termelődik például a növekedési hormon is. Több szempont miatt fontos tehát, hogy az éjszakát alvással, ne tévézéssel töltsük.

Gyerekek esetében pedig kiemelten kell figyelnünk erre, hisz nagyban visszavetheti fejlődésüket, ha félvállról vesszük a problémát. A hangsúly a nyugodt alváson van, ehhez pedig sötétre, csendre és nyugalomra van szüksége a szervezetnek. Vagyis úgy kell elaludni, hogy már kikapcsoltuk a tévét és a számítógépet, hisz a zúgás, a hang, a villogás felületes alváshoz vezet.

Lidérces álmok, elhízás

Sokat emlegetett probléma a szülők körében, hogy a serdülők idejük legnagyobb részét a té­vé vagy a számítógép előtt töltik. Emiatt ebben a korban nem csak a viselkedésükben történik draszti-kus változás. A kamaszok alvásigénye magas, ám az alvásidejük nem tart lépést ezzel, nem tudják kipihenni magukat.

Ez vezethet az iskolai teljesítményük romlásához, de akár kóros alváshiány és alvajárás is jelentkezhet. Rémálmaik is lehetnek emiatt, de akár hiperaktivitáshoz és elhízáshoz is vezethet az alváshiány. S mivel a növekedési hormon éjszaka termelődik, elmaradhatnak a fejlődésben és az intelligenciaszintjükre is hatással van a nem elegendô alvás.

Idejében kapcsoljuk ki!

Nem kell teljesen kizárni az életünkből ezeket az eszközöket és nem is lehetne. Elég, ha odafigyelünk a használatukra.  Mielőtt elalszunk, érdemes idôt hagyni arra, hogy megnyugodjon a szervezetünk. Ilyenkor jót tehet egy séta vagy akár egy forró fürdő is, de a legjobb egy beszélgetés a gyerekkel.

Számít, hogy mikor kapcsoljuk ki a készülékeket. Az elalváshoz szükséges idő normál esetben körülbelül tíz-húsz perc. Ha közvetlenül lefekvés előtt kapcsoljuk ki, akkor akár egy vagy több órán keresztül is bámulhatjuk a plafont. Érdemes tehát nem tévénézésből vagy számítógépezésből hullani az ágyba.

Nemcsak az számít, mennyit alszunk, hanem az is, hogy mikor. A gyerekeknek nem ajánlott este tizenegyig várniuk a lefekvéssel, a legjobb, ha kilenc órakor bújnak ágyba. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek