Test és lélek

Veszélyek leselkednek a gyalog közlekedőkre is

Bors

Létrehozva: 2013.01.29.

A havas, jeges utakon nem csak autóval veszélyes közlekedni, hanem gyalog is. Az eleső embert komoly sérülések érhetik, ezért amit lehet, meg kell tenni annak érdekében, hogy ezt elkerüljük. A csúszós talajon másképpen kell járni.

Van, aki megmosolyogja, mikor valaki hanyatt vágja magát a csúszós úton, de a végtagjaival kalimpáló, majd fenékre ülőnek ez csöppet sem mulatságos, ráadásul komoly sérüléseket szenvedhet. Az esést azonban meg lehet előzni, vagy hatásosan lehet tompítani, ha alaposan felkészülünk. Az idősebb korosztály tagjainak nem ajánlott a jeges utcákon járniuk, de ha mégis halaszthatatlan dolguk akad, tanácsos gumivégű vagy heggyel ellátott botot a kezükbe fogniuk.

Miben lépjünk?

Németh Miklós meteorológus a „józan paraszti eszére” hallgat, amikor ónos esőt követően a csúszós utcára lép. – Ha tehetem, én is inkább otthon maradok, de ha muszáj kimennem, akkor recés talpú túracipőt húzok. Jó megoldás az is, amit a finnországi rokonaimtól tanultam. Ők zoknit húznak a cipőjükre, mert ezzel növelik lábbelijük súrlódását. Ma már a cipőre erősíthető cipőhóláncok is kaphatók, amit bármilyen lábbelire könnyedén rácsatolhatunk. Ha pedig mégis elesik az ember, a rétegesen öltözködés és a vastag sapka valamennyire megvédhetnek a zúzódásoktól és a fejsérülésektől – tette hozza az időjós.

Jobb kerülni a járda szélét

– A járdákat némelyik tulajdonos letakarítja, a másik nem, de miközben gyalogolunk rajtuk, sokszor nem vesszük észre a csúszós felületet, ezért történik meg a baj – figyelmeztet Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője. – Kerüljük a csúszós járólapos felületeket, és ha tehetjük, a járda melletti fövenyt használjuk. Ilyenkor soha ne közelítsük meg a járda szélét, mert könnyen a gépkocsik közé csúszhatunk. A buszmegállóban legyünk a legóvatosabbak, mert itt az utastársunk is meglökhet, avagy ránk zuhanhat, ha éppen ő csúszik meg – tanácsolja a szakember.

Kicsi terpesz, hajlított térd

Érdemes a pingvineket utánoznunk a síkos járdákon. Ilyenkor járjunk kicsit terpesztve, behajlított térdekkel, a talpunkat pedig merőlegesen tegyük a talajra – tanácsolt Hanga Zoltán a Fővárosi Állatkert szóvivője.

– A pingvinek nem véletlenül totyognak és egyensúlyoznak a szárnyukkal. Mi is hasonlóan óvatosan és lassan haladjunk, miközben kissé dőljünk előre. A kezeink lehetőleg legyenek szabadon, hogy egyensúlyozni tudjunk velük. Semmiképpen ne sétáljunk ilyenkor zsebre tett kézzel!

Elhasalni is tudni kell

Amikor azt érezzük, hogy menthetetlenül elesünk, húzzuk össze magunkat és igyekezzünk nem elvágódni, hanem leülni. Karjainkkal soha ne támasszuk ki, hanem hajlítsuk be őket és az előrehajtott fejünket védjük velük.

– Kevesekben tudatosul az, hogy a jeges úton való járás pszichológiai kérdés is, hiszen mindig tudatában kell lennünk annak, hogy elhasalhatunk. Erre pedig lélekben is fel kell készülnünk, mert ellenkező esetben, ha elveszítjük az egyensúlyunkat, meg is ijedhetünk ettől és ilyenkor képtelen az ember azonnal és helyesen cselekedni – hívja fel figyelmünket Erdélyi Alisza neuropszichológus.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek