Arról, hogy milyen káros hatással vannak gyerekekre a mobiltelefonok és a közösségi oldalaknak, már sokat hallottunk. Azonban ha ezeket okosan és mértékkel használják, úgy hasznosak is lehetnek a kamaszok fejlődése szempontjából.
Meghozza az önbizalmat
A mobiltelefon lehetőséget nyújt a kamaszoknak arra, hogy elmondhassák legbensőbb gondolataikat, mégpedig úgy, hogy közben ne kelljen szégyenkezniük beszélgetőtársuk előtt. A közösségi oldalak pedig segítenek a fiataloknak abban, hogy fesztelenül beszélhessenek barátaikkal vagy ismeretlenekkel, fejlesszék kapcsolataikat, tanulhassák az ismerkedés tudományát.
– Sokszor a felnőtt embernek is nehéz szemtől szemben nyíltan beszélni a gondjairól. Nem véletlenül népszerűek a telefonos segélyszolgálatok, amelyek a pszichológiai ráhatás egyik legeredményesebb eszközei – állítja Erdélyi Alisza neuropszichológus.
– A kamasz számára valódi terápiának számítanak a közösségi oldalak, illetve a mobiltelefon. A bizonytalan és félénk fiatal a hormonális vihar közepette gyakran csak telefonon keresztül tudja megosztani barátaival érzéseit, például ha tetszik az egyik osztálytársának, vagy nincs kedve tornaórára mennie, mert kövérnek tartja magát. A felnőttek számára ezek apróságnak tűnnek, a serdülők számára viszont hatalmas gondok – figyelmeztet a szakember.
Tanulásra is jó a virtuális tér
A szakértők szerint a közösségi oldalak kedvező hatást gyakorolnak a serdülőkre. A fiatalok tere ugyanis egyre szűkül, ők már nem találnak annyi időt a korosztályukkal való találkozásra, mint amennyi szüleiknek volt valaha.
– Gondolkodjunk el azon, hogy talán mi vagyunk a hibásak abban, hogy gyermekünk a telefonján lóg. A szülők gyakran attól tartva, hogy gyermekük rossz társaságba keveredik, vagy veszélyes szórakozást választ, megtiltják neki, hogy elmenjen otthonról, ezzel korlátozzák a kommunikációs lehetőségeiket. Például a fiúk képtelenek megismerkedni lányokkal, de még a szimpatikus osztálytársnőjüket sem merik elhívni randira, annyira szégyenlősek. Mindezt a tinédzsernek könnyebb megtennie a közösségi hálón – magyarázza a neuropszichológus.
Sok kamaszt semmivel sem lehet rávenni arra, hogy olvasson, de ezen is segít a közösségi oldal. Gyakori, hogy a gyerekek beolvassák a telefonba a saját, vagy mások elbeszéléseit, a közösségi oldalakra pedig felteszik kedvenc ver-seiket. Mindezek mellett a gyermekek gyakorta ezeken a felületeken írják meg a leckéiket, segítenek egymásnak, vagy hallgatnak közösen zenét. Valójában mindezek hasznos elfoglaltságok.
Vigyázzunk a digitális lábnyomokkal!
Kicsi a valószínűsége annak, hogy gyermeküknek meg tudjuk tiltani, hogy fecsegjen a telefonon vagy lógjon a hálón, mert ez számukra szükséglet, életforma. Köztudott azonban, hogy a közösségi oldalak komoly veszélyek forrásai lehetnek.
– A különösen nagy internetfogyasztó fiatalok sok információt osztanak meg magukról, ezzel pedig jelentős digitális lábnyomot hagynak maguk után – magyarázza Keleti Arthur informatikai biztonsági szakértő. – Mindezek később, amikor munkát keresnek, szakmát választanak, vagy új közösségekhez szeretnének tartozni, komolyan visszaüthetnek.
Balhéba torkollt esti buliról készült képek, vagy megszégyenítő, később nehezen vállalható tartalmú írások, amit korábban megosztottak, tönkretehetik vagy komoly nehézségeket okozhatnak bárkinek – figyelmeztet a szakember. A közösségi oldalak emellett gyakran helyszínei zaklatásoknak, gúnyolásoknak, amelyek akár személyes tragédiákba torkollhatnak. Éppen ezért tanácsos, hogy gyermekünkkel „megismerkedjünk” a Facebookon, hiszen így nyomon tudjuk követni, kivel barátkozik, és milyen képeket tesz fel a hálóra.